| Fara a întrebat:

Cum pot face racoare in dormitor fara aer conditionat sau ventilator? Va rog sa ma ajutati ca nu mai suport caldura... Precizez am geamurile inchise de ieri.

Răspuns Câştigător
| inginer a răspuns:

Cristi are dreptate. Si mai e o smecherie care functioneaza. Pune la congelator una sau 2 stilcle de 1, 5 l cu apa. Dupa ce ingheata, tai sticla cu un cutit, scoti gheata, o invelesti intr-un propsop si o spargi in bucati cam cat cuburile de gheata - si de 2-3 ori mai mari, cu un ciocan. Pui gheata intr-un lughean mare si peste ea torni un kg de sare grunjoasa (de la alimentara) pentru o sticla de 1, 5 l de apa. Temperatura amestecului scade pe la vreo -5, -10 grade celsius. Il lasi in mijlocul cemerei. Ai grija, sa pui ligheanul pe niste ziare. Va face condens pe fund, iar condensul va ingheta. Daca il lasi pe covor, puful din covor se prinde in pojghita de gheata si daca vrei sa muti ligheanul inainte sa se topeasca, ai sa smulgi puful din covor.

10 răspunsuri:
| cristi202 a răspuns:

Stai cu geamurile inchise ziua si deschise noaptea, insa sa ai pe ele folie de aluminiu dintr-acea care se pune la gatit pe friptura, ca sa reflecte lumina soarelui si caldura.

| remus a răspuns:

Geamurile perotejaza-le cu folie izolatoare burete si staniol pe interior cat timp este soare, seara, dimineata cand este racoare poti sa la lasi deschise.

| κλάους a răspuns:

Un prim pas ar fi sa deschizi geamurile...

Si...mai mlt de atata nu stiu...sadSRYsad

| asjkldfg a răspuns:

Buna Fara! De dimineata cand te trezesti poti sa deschizi geamurile cat e racoare apoi mai dupa-amiaza le inchizi si eventual tragi si jaluzelele eu asa fac!winking

| nico6 a răspuns:

Eu am facut intuneric in camera si las un geam intruna deschis nu-i racoare dar pot rezista(anul trecut am incercat cu folie in geam dar eu nu am vazut nici un rezultat)

| Bowl a răspuns:

Poate...le deschizi?

| yssabela a răspuns:

Poi...deschide geamurile! eventual pe toate ca sa se faca curent si apoi sa vezi ce racoare va fi in dormitor!hee hee

| GeOrGy2110 a răspuns:

Mai intai deschide geamurile, apoi trage jaluzelele (daca sunt de culoare deschisa incearca sa pui peste ele o patura ca sa fie mai intuneric), tine toate usile din casa deschise si sigur se va face mai racoare, daca nu intindete pe jos, e mai racoare ca in pat.Bafta :*

| LimFao a răspuns:

O solutie ar fi un vas rotund cu apa pus in dormitor si un prosop umed care sa acopere fereastra deschisa. Aerul va trece prin prosopul umed si va da o senzatie de racoare in casa. happy

| lovet1coolgirl a răspuns:

Pai... ai putea sa le deschizi, daca ai vrea sa te racoresti in camera ia-ti apa sau suc rece, imbracate ft subtire, dar altele nu mai sunt,sad