| Ciprian_XsiO a întrebat:

Cum pot preveni depunerile de calcar din masina mea de spalat?

Răspuns Câştigător
| Sory a răspuns:

Eu te sfatuiesc sa folosesti Calgon, este cel mai bun.

15 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Recomand si eu filtrul exterior pe baza de polifosfati. In Bricostore gasesti unul mai mic, special pentru masina de spalat, la vreo 25 RON.

cristian
| cristian a răspuns:

Preventiv poti folosi filtru pentru dedurizarea apei.

assiris
| assiris a răspuns:

Calgon sau alte substante anticalcar

| mioara a răspuns:

Cu calgon

| mioara a răspuns:

Folosind mereu calgon

| JayLeno a răspuns:

In lipsa de altceva e bunicel si calgon. afara se gasesc niste pastile anticalcar foarte puternice, folosite lunar iti fac masina ca noua, si filtru de cafea si ce mai ai prin casa happy

| Krina a răspuns:

Folosind programele masinii tale de spalat corespunzator.Adica respecta temperatura indicata la apa.
Foloseste filtru pentru dedurizarea apei sau Calgon.

| RamonaMn a răspuns:

Mama foloseste calgon si nu s-a depus calcarul.happy

Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Calgon

| alexam a răspuns:

Produsele anticalcar tip Calgon. Probabil el e mai scump ca are reclama, continutul cutiilor e acelasi. Se foloseste in sertarul cu detergent, impreuna cu acesta din urma, sau direct in cuva, cu rufele bagate. Cantitatea necesara e in functie de duritatea apei din zona in care locuiesti. 2, 4 sau 6 linguri la o spalare. Eu folosesc cam la a 5-a spalare, pentru ca oricum detergentii de acum au anticalcar in ei deja. Plus un filtru de de-durizare a apei pus intre robinetul de apa si furtunul ce alimenteaza masina.

| loredanarotariu a răspuns:

Calgon. Iar daca a costat f mult masina ta de spalat - cumpara un filtru exterior pentru apa potabila folosita de aceasta. Costa in jur de 600 ron si necesita minime cunostinte tehnice pentru montare.

| Florinna a răspuns:

Bicarbonat big grin

| andreiolariu a răspuns:

Cel mai bun este Calgon (recomandat si de whirpool)

| Crissa_4407 a răspuns:

Poti folosi si un detergent c contine calgon

| petrutza a răspuns:

Cu calgon..este cel mai bunhappy