| potatodespotatonr12345 a întrebat:

Cum pot sa testez\asigur ca butelia nu scapa gaz?
Va rog tratati cu seriozitate.

17 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Esti nebun?

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Testare standard de meserias in gaze dupa reguli legale. Daca nu se aude / miroase nimic cu robinetl deschis dai cu spuma de sapun. Adica 3 picaturi de sapun lichid cu apa, faci o spuma si dai cu un penson pe piuita, ceas, furtun, toate imbinarile. Vezi ca unele butelii pot avea robinetul defect si trebuie verificat si acesta. Il ungi bine cu spuma tot inclusiv sub rozeta, il deschizi / inchizi maxim. In utilizare nu e nevoie sa-l deschizi mai mult de 1 tura. Eu am lucrat in asa ceva.

| Deny_Denis_2001 a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Bun Raspuns! Se vede ca aveti experienta
Tineti-o tot asa, lumea are nevoie de oameni ca dvs!

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru Deny_Denis_2001):

Raspund bine cand e pusa si intrebarea cum trebuie, la unii le mai dau cu flit, pe altii incerc sa-i fac sa gandeasca cu capul lor, mai glumesc si sunt gresit inteles. Unii s-au prins cu cine au de a face, altii nu. Sfatul meu - Invatati ( informati-va ) ca aveti surse ( net ), eu cand eram ca voi trebuia sa alerg mult pentru o carte, unele erau interzise. Sunt dezamagit ca tinerii viseaza numai bani moca, altii vor sa lucreze la 13 ani ( saracie ), multi sunt preocupati de tatuaje, manele si absolut orice dar daca ii intrebi care e circumferinta pamantului, nu ca nu stiu dar te iau la misto. Multi cer compuneri pentru scoala, nu citesc o carte si cand le place de o fata nu stiu sa-i dea un " Buna ziua, ce mai faci? ". Eu sunt batran si bolnav si ma paste moartea si citesc, citesc, citesc. Tineretul va ajunge sa-si dea pumni in gura dar va fi prea tarziu.

| Deny_Denis_2001 a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Salut,imi pare rau de starea dvs, adevarul este ca in ziua de azi, rar oameni cu capu-l pe umeri..ca dvs
Eu am 15 ani, si deja am ajutat 60-70 membri in 3 zile,numai cu raspunsuri bune,legate de intrebare
Pentru bani,in ziua de azi,majoritatea care sunt bogati,ia la misto lumea,se cred fitosi,si nu stiu cine...
dar daca ar munci cat am muncit eu, sau dvs, sau alti copii/oameni pentru bani, ca la tara saracia e foarte mare, nu si-ar mai bate joc de batrani, si oameni neajutorati

Dar na.asta-i Era Noastra.imi e mica de Aceasta generatie, O Sa Ne Omoram Unu-l Pe Altu-l!
Sanatate Multa va urez!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Asta e si datoria mediului in care cresc copiii de azi. happy E un grup cunoscut de adolescenti pe Facebook(sunt cateva zeci de mii de membri), acolo neomarxismul se evidentiaza cel mai bine.

| Mayar a răspuns:

Stiu ca testezi prima data afara, i naer liber, daca butelia e ok, apoi atasezi furtunul dupa cum se ataseaza - habar nu am de aceste detalii.
Gazul din butelie e facut sa miroase, ca sa simti daca ceva e in neregula.

| KronstadtResurrection a răspuns:

Gasesti la Romstal spray pentru verificare scurgere de gaz. Cei de acolo iti vor explica felul in care trebuie sa-l folosesti.

| Deny_Denis_2001 a răspuns:

Salut,aceasta problema este foarte Periculoasa,butelia trebuie Conectacta cu Cablu care intra in aragaz,Aragaz-ul sa il tii inchis,si sa ii dai drumu-l buteliei
Trebuie sa asculti foarte atent,daca Fasaie,sau bazaie,adica daca are scapare de gaz
In Niciun Caz sa nu incerci Cu Bricheta,sau cu chibiritu,findca este o bomba Chimica,zis asa
Nu te juca, daca are scapari de gaz, pe la ceas poti sa ii pui o garnitura, daca nici cu garnitura nu merge
iti recomand schimbarea buteliei de unde ai achizitonat-o

Succes, Si mare atentie!

| Salontanul a răspuns (pentru Deny_Denis_2001):

Oau! Butelie conectata cu cablu?

| Deny_Denis_2001 a răspuns (pentru Salontanul):

La tara se foloseste cabluri de conectare...Un fel de furtunas, sa zic asa, nu te gandi la cablu cu fir =]] laughing

| KronstadtResurrection a răspuns (pentru Deny_Denis_2001):

La tine in zona gazul se transporta prin cablu, ca semnalul de la TV?

| Deny_Denis_2001 a răspuns (pentru KronstadtResurrection):

La tara se foloseste cabluri de conectare...Un fel de furtunas, sa zic asa, nu te gandi la cablu cu fir =]]
De ca-te ori sa mai explic?
""Un fel de furtunas""
un cablu cu interiorul GOL
nu te gandi, ca se transporta in aragaz prin unde
Wtf oameni buni, unde traiti, pe marte?

| KronstadtResurrection a răspuns (pentru Deny_Denis_2001):

Bai, nebunu' satului, unde gasesc si eu un fel de furtun ca un cablu, ca vreau sa alimentez masina de spalat? ROFL
Mare-i gradina...

| Deny_Denis_2001 a răspuns (pentru KronstadtResurrection):

Adevarat,ca-i mare gradina ....Hai sa=ti dau o imagine
dar ai drept-ul sa nu ma faci Nebun,atata timp cat nu te-am jignit,OK? Oraseanule?
Ce e asta ma? cablu TV? NU te mai baga baiete, daca nustii nimic, ca la oras, sunt pe Tavi de gaz, nu pe astea

https://www.google.ro/......ps?/search

| Salontanul a răspuns (pentru Deny_Denis_2001):

Ala-i furtun nu cablu. Copilul meu, la tara (in casa bunicilor lui) are butelie. Cablul ii cablu si furtunul, furtun! Nu se confunda nici cum. Toata lumea ii spune furtun tu o tii intr-una cu cablu. Mai gandeste-te!

| Gino_Giuseppe_1988 a răspuns:

Daca ai pus garnituri, nu ar trebui sa scape. Dar daca nu esti sigur, stai cu urechea langa butelie, pe langa ochi si daca auzi ceva, inchide robinetul buteliei, si vezi daca se mai aude.