| nojukebx a întrebat:

Anul trecut pe timpul asta m-am lasat de fumat pana in prezent.
In ultimele luni ma simt foarte agitata si stresata si simt nevoia sa fumez din nou. Insa eu nu vreau acest lucru.
Cum pot scapa de problema asta?
Va rog, tratati intrebarea cu seriozitate!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Apuca-te de o activitate care te solicita si vei uita de fumat!
Lipsa activitatii iti conduce minte acolo, in plus, ai inceput sa faci o obsesie din asta ceea ce-i mult mai rau.
Fa ceva sa e tina super ocupata si vei scapa! Fa curatenie generala, scoate de prin dulapuri, spala, curata, calca, fa orice numai nu mai vegeta... ca te fura gandul la tutuneala.

| xerxes1 a răspuns:

Am 6 ani de cand m-am lasat si nu cedez.
Stiu sigur ca este suficient un fum ca sa o iau de la capat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca sa faci alte activitati care sa te determine sa nu te mai gandesti la fumat, cum ar fi o plimbare. Nu incerca spray-uri gen Nicorette deoarece vei deveni dependenta de el. Totusi, totul tine de tine si de vointa ta, care trebuie sa fie de fier.

| DovleacTurbat a răspuns:

Nu exista pofta, sevraj dupa aproape un an de cand nu ai mai fumat ca sa spui ca "te incearca" din nou. Vezi din ce cauza esti stresata si agitata, afla care-i cauza si rezolv-o. Fumatul nu este o rezolvare a problemelor, mai ales cele de sanatate laughing. Fa-ti timp pentru tine, mergi la cumparaturi, iesi afara, fa sport, habar n-am fa ce-ti place.

| DarkRose666 a răspuns:

Cred ca ar trebui sa gasesti alta metoda pentru a scapa de stres. Nu stiu, gandeste-te ce ar putea merge si incearca orice altceva. Bine, nu chiar orice, ceva mai putin nociv happy Tigarile sunt doar o solutie de moment si iti vor cauza mai multe probleme pe viitor.

| Sorinlelele a răspuns:

Cand simti nevoie mesteca niste guma happy

| paky112 a răspuns:

Buna! parerea mea este ca cel mai bine ar fi sa vorbesti cu un psiholog care sa te ajute sa rezolvi aceasta problema definitiv.
Pana atunci, poti citi diverse articole de pe https://www.psychologytoday.com/topics/addiction, poate te ajuta sa intelegi cum functioneaza dependenta si cum o putem combate.
Mult succes!