| En3Rgi a întrebat:

Cum pot scăpa de gândacii de bucătărie? N am avut niciodată de câți ani stau în apartamentul ăsta și au început să apară dintr-o dată acum vreo 2 luni, de atunci am dat cu mai multe soluții de gândaci ce am găsit prin magazine si am omorât si eu, dar cumva tot apar nonstop. Problema cea mai mare este ca umblă peste tot în bucătărie nu doar pe podea și chiar nu mai suport. Ceva idei?

7 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Cu Regent sau Decis, prelari conform dozei recomandare si pulverizezi toata bucataria. Daca mai vezi chiar si unul singur, repeti operatiunea.

Bula
| Bula a răspuns:

Gandacii de bucatarie se inmultesc unde gasesc (resturi de) mancare si caldura.
Blocurile sunt locuri ideale pentru acei gandaci, fiindca pot circula intre apartamente (pe langa tevile de gaz, apa, incalzire etc.).

Din cauzele de mai sus, este extrem de greu sa se scape de gandacii de bucatarie. Daca faci dezinsectare intr-o locuinta, ei fug in locuinta vecina si scapa.
Singura modalitate sigura este sa se faca dezinsectia INTREGULUI bloc, deodata, in 3 cicluri (repetate).
NU se va lasa nici un apartament netratat! Cei care nu pot fi prezenti, vor lasa cheia la administrator sau la un vecin.

Vorbeste cu administratorul blocului sa organizeze actiunea de dezinsectare, cu o firma specializata!

| relian a răspuns:

In primul rand trebuie sa acoperi orice orificiu pe unde ar putea ei sa ajunga la tine in apt.De regula sunt orificii pe la aerisiri si pe la tevile de gaz,apa,canalizare,trebuie sa bagi spuma peste tot.
Apoi treci si folosesti ceva sai elimini,altfel omri la ei degeaba,vin altii.
Ce omori tu este ce se vad,dar sunt de toate catgoriile,de la ou,la logan si la triruri din alea mari laughing
Aia mici de regula nu-i prea vezi,stau mai ascunsi,ouale la fel,deci omori,ies altii din oua,vin de la vecini pe unde am zis etc.

Daca misuna in halu in care ai aratat deja esti infestat puternic,nu mai scapi de ei, trebuie sa folosesti otrava, dar nu ce se gaseste pe la magazine, cheama pe aia cu deratizarea, dar mai intai trebuie sa verifici toate tevile de la gaz la apa si canalizare, absolut toate si sa acopepri orice orificiu cat de mic ar fi.

| dinaprilie a răspuns:

Stiu ca sunt niste fiole parca pe numele lor regent. E ceva care se foloseste si prin spitale. Doar cateva picaturi aplicate ico colo si e de ajuns. La mine a finctionat bine.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Https://www.petmart.ro/regemi-alfa-2-fiole-x-5ml.html

Am avut și eu probleme cu specimenele. Însă m-a ajutat insecticidul din link.

| 4ndr33y a răspuns:

Sano K300, cel mai bun.

| catalinaaa31 a răspuns:

Pff si eu am avut probleme cu ei..erau în baie si in dormitor chiar, ma uitam la ora 1 noaptea si erau pe jos? se scapă foarte greu de ei, se înmulțesc foarte repede. Norocul meu e că m-am mutat de la acel apartament. Problema cu gândacii poate fi si de la subsol, asa a fost in cazul meu. Stiu ca foloseam un praf si il puneam in diferite colțuri in toate camerele. Nu folosi spray -uri luate din magazin ca nu ajuta, mai bine te duci si întrebi la o farmacie veterinară.