| anonim_4396 a întrebat:

Cum sa ornez un brad de Craciun fara sa cheltuiesc o avere? Am si un copil mic pe care-as vrea sa-l impresionez happy

Răspuns Câştigător
| marilena a răspuns:

Draga tanara mamica (nu ne-ai spus cum te cheama), cea mai mare cheltuiala o vei avea cu bradul insusi, in ultimii ani au fost foarte scumpi. Daca ai curaj, poti astepta pana in ultimele zile, cand vanzatorii de brazi intra in panica sa nu ramana cu ei, si atunci il poti lua mai ieftin. Daca insa ai un brad artificial in casa, problema se simplifica. Pentru podoabe, daca esti in Bucuresti poti incerca la Dragonul Rosu, gasesti globuri chinezesti ieftine, iei o cutie si ai ani buni globuri (eu am in casa globuri de peste 30 de ani). Ca sa impresionezi copilul, ai musai nevoie de luminite. Tot in Dragon gasesti si ghirlande cu beculete ieftine si frumoase. Artificiile sunt iarasi spectaculoase pentru copii (ma refer la artificiile mici, pentru pom), dar ai mare grija cum le folosesti. Ai grija sa nu-ti lipseasca bomboanele pentru pom, acestea fac deliciul copiilor. Cateva siraguri de beteala argintie sau aurie sau intr-o culoare care se asorteaza cu globurile dau un aer sarbatoresc pomului de Craciun. Si daca Mosul mai aduce si jucarii si bunatati, micutul tau va fi incantat. Daca nu ai acces la Dragon, cauta prin piete si prin targuri, gasesti marfa mai ieftina decat in magazine. Daca situatia este de asa natura incat nu-ti permiti sa dai bani pe podoabe pentru pom, fa-ti singura globulete din nuci invelite in staniol, taie fasii de staniol si de celofan pe care le atarni de crengile bradului sau fa lantisoare din hartie lucioasa colorata, cum ai invatat (probabil) la socala, la lucrul manual. Iti urez un Craciun fericit si imbelsugat.
Marilena
www.in-gura-presei-vizuale. blogspot.com