| allynuzzz a întrebat:

Cum sa scap de plosnite?

7 răspunsuri:
| sese a răspuns:

Nu am mai auzit de mult, de mult de plosnite. Daca ai este o problema. O firma de deparazitare te poate ajuta. Mobila veche? Carti vechi? Candva se folosea o otrava -verde de Paris foarte, foarte eficienta; nu stiu daca mai poate fi procurata (Verde de Paris = cristale mixte de arsenit de cupru cu acetat de cupru, foarte toxice, folosite ca insecticid)

Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu poti scapa singura de ele, indiferent ce ai face. Trebuie sa chemi o firma specializata care va da cu niste substante foarte toxice in casa, va trebui sa stati cateva zile in alta parte si, probabil, va trebui sa renuntati la unele piese de mobilier.

regis
| regis a răspuns:

Cu Regent. O fiola dizolvata in apa si pulverizata peste tot va avea efect cateva luni. Concomitent este bine sa le blochezi toate caile de acces (orificiile de pe langa tevile de apa si incalzire, guri de aerisire samd).

| bogdansf a răspuns:

Eu am gasit un site cu informatii despre daunatori. M-a ajutat sa inteleg mai multe despre plosnite, sper sa fie de folos: http://www.daunatori.info/21/plosnita-de-pat/ si sa afli cum scapi de plosnite.

| alff a răspuns:

Buna ziua! Am trecut prin asa ceva. Am reusit candva sa strang niste banuti si am hotarat sa-mi schimb mobila intr-o camera cu mari sacrificii am reusit, chiar daca am mai imprumutat ceva banuti. Dupa doua saptamani am remarcat ca eram foarte ciupit pe maini, picioare. Am crezut ca este vorba de tantari sau un paianjen. Am dat cu tot felul de insecticide. In cele din urma, intr-o noapte m-am trezit cu corpul invadat de aceste nenorocite de insecte mici, sugeau sange. Mi s-a parut dezgustator! A doua zi eram foarte nervos din cauza mancarimilor. Am remarcat ca mobila ce o comandasem noua nouta, era infestata cu aceste plosnite de lemn, de pat sau cum le-o mai spune. Am stropit cu ORICE! Am ajuns in pragul disperarii! Imi era rusine sa vorbesc despre asta! Intr-o zi am discutat cu un prieten biochimist si mi-a recomandat o solutie adusa din Siria. Wste absolut fantastic. Va jur ca am scapat de aceste nenorocite de insecte ce transmit tifos si alte boli. Am reusit sa salvez mobila. Daca aveti nevoie, din toata inima va recomand sa incercati aceasta solutie ce nu este daunatoare, nu are miros si nu costa extrem de mult (oricum nu dati banii pe alte chestii inutile) dar omoara aproape orice taratoare inclusiv plosnita. Persoana de contact iuli-0724 282 129 sau mail julius_dvl@yahoo.com FERITI COPIII DE ACESTE MUSCATURI!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut, gasesti firme pentru ingrasaminte pe net care probabil ca mai comercializeaza asa ceva, insa nu recomand verde de Paris pentru ca iti trebuie masca de gaze cand dai cu el pentru ca este volatil si foartem foarte toxic si caustic. Iti recomand mai degraba DDT-ul, inca se fabrica sau metoxiclor care este asemanator cu DDT-ul, trebuie sa ai mare grija cand utilizezi substantele astea, cu spray nu faci nimic, cu ddt mai faci, ultima solutie e sa arunci ce ai infestat. Bunica mi-a spus ca a avut asa ceva in casa, odata, dupa razboi si a scapat de ele cu ddt foarte usor. Inca o data spun, ai mare grija cand utilizezi substantele, consulta o carte de protectie fito-sanitara inainte. Mi-a facut placere sa va ajut!

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy cu Tiner (diluant) se scapa de plosnite, de obicei aceste insecte salasluesc la tara in lemnaria veche...depinde unde ai plosnite...