| anonim_4396 a întrebat:

Cum scap de plosnite dinn apartament? am copil mic

12 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Buna! am gasit ceva pe un forum, uite..citeste si vezi daca gasesti acel produs.
http://www.botanistii.ro/vmchk/insecticide-bayer/k-othrine-sc-25.html
O zi frumoasa sa ai:)

| 88Kronstadt a răspuns (pentru caramela):

Auzi? Tu cand vorbeste gura fara tine, ce faci? Omul are probleme foarte serioase, iar tu il pui sa faca desinsectie singur? Cine mama dracului te-a facut expert, inconstiento?

| caramela a răspuns (pentru 88Kronstadt):

Acum ca stii sa jignesti, te simti mult mai bine? daca ai copil mic asta inseamna ca nu mai faci curatenie in casa? nu ma simt jignita pentru ce ai zis, pentru ca am crescut doi copilasi si stiu ce fel este asa ca o seara buna sa ai

| Arthur a răspuns:

Este o mare problemă. Se ascund în fisuri, crăpături, cusături, locuri înguste. Înbinările de la pat şi din mobila oricare ar fi ea.
Se înmulţesc repede şi orice obiect rămas neverificat ulterior poate constitui un focar de răspândire.
Pe Discovery am văzut la o emisiune legată de aceste invazii că o dezinsecţie realizată de o firmă profesionistă a eşuat datorită unui ursuleţ luat de un copil din zona infestată şi care ulterior a constituit mijlocul prin care au revenit în casă.
Una din metodele de exterminare este ridicarea temperaturii la 50 grade în apartament, metodă mai greu de realizat.
Se găsea cândva un insecticid foarte puternic numit : Verde de Paris ( cristale mixte de arsenit de cupru cu acetat de cupru ) foarte eficient dar şi foarte periculos.
Indiferent de insecticidul folosit, nu cred că vei putea locui în apartament o zi - două care trebuie să fie închis cât mai etanş.
Locurile unde aceste insecte nu au ce căuta sunt : baia şi locurile unde gresia şi faianţa nu le oferă ascunzători.
" Scoateti lenjeria de pat si verificati in jurul patului, sub saltea si in spatele tabliei patului. Uita-te dupa pete de sange sau mici puncte negre care arata ca mucegai sau piper, spune dr. Christine Johnson. Plosnitele sunt de marimea si forma unei seminte de mar si le puteti gasi ascunse in colturi sau in cusaturile de asternut. "
" Largiti cautarile in zona din imediata apropiere a patului: in spatele ramelor pentru fotografii, sub ceasul de telefon si de alarma, si chiar in carti, spune Johnson.

Studiile au aratat ca cele mai multe plosnite se gasesc pe o distanta de pana la 15 de metri de un pat, dar unele pot fi chiar si mai departe. Verificati in perne si cusaturile canapelelor sau ale scaunelor moi, si in dulap, inainte de a va aseza hainele. "
Mult succes!

| KodrutZ a răspuns:

Insecticid si faci curat dupa aia mai des decit inainte...

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

E greu si periculos sa folosesti anumite produse.O metoda populara, care stiu ca a dat rezultate.In primul rand trebuie sa cazezi copilul in alta parte din apartament, si voi la fel, 3-4 zile.Cumperi 3-4 l de motorina in care adaugi o fiola de insecticid.Deschizi geamurile astfel incat sa existe un circuit continuu de aer si ungi,cu o carpa,tot ce este de lemn:parchet,paturile pe dedesubt,pe toata suprafata lemnoasa,ca sa patrunda la toate imbinarile,usile,tocurile usilor, ferestrele, sa nu ramana bucatica de lemn nepatrunsa. Dupa ce termini o camera, duci acolo haine, paturi. Dupa ce ai uns bine peste tot, inchizi geamurile si pleci acolo unde poti sta cele 3-4 zile.Revi a doua zi, aerisesti ca sa poti sta si mai freci odata totul, cu geamurile deschise.Imprastii hainele prin locuinta, cat mai rasfirate, si dupa ce inchizi din nou totul-ferestrele, pleci si nu mai revii in ziua a 3-a.Nu uita sa dai si ferestrele pe exterior.In a 4-a zi revii si aerisesti toata ziua, la curent de aer, iar spre seara puteti reveni acasa.Dar sa fie circuit de aer, evitand curentul direct.La 2-3 saptamani poti unge din nou cu ce ti-a ramas, dar mai discret.Si sa ne luam adio de la scarbosenii.

| iubitic a răspuns:

Dupa ce scapi de ele, lasa in camera copilului o veioza slaba aprinsa noaptea, plosnita nu iubeste lumina, deci nu vor iesi prin camera, daca mai sunt.Stiu asta de la o nepoata din Londra, care avea necaz cu ele acolo, ei le numesc gandaci de pat(bed bugs).

| arrondelissant a răspuns:

Esti sigur ca sunt plosnite?
Uite aici cateva produse dar sunt foarte scumpe!

http://www.pestcontrol-expert.ro/solutii-impotriva-plosnitelor.html

| MisterToast a răspuns (pentru arrondelissant):

Ești un sărăntoc dacă ți se pare că alea sunt scumpe.

| 88Kronstadt a răspuns:

Te muti la parinti/hotel, arzi totul din casa, faci desinsectie (cu firma specializata) cel putin o saptamana, apoi incepi sa te muti usor-usor in casuta ta. La inceput vei dormi pe jos, dar este mai bine decat sa te infecteze insectele alea scarboase.
Tu esti om matur, esti mai rezistent, dar gandeste-te la bietul copil, ca nu-i de joaca.

| radarcan a răspuns:

Recomand fendona. e o substanta ecologica, nu are miros si are o remanenta de 90 de zile.
http://www.einsecticide.ro/......10ml-~1036

| Suhani_Simona_1996 a răspuns:

Va spun sincer 3 luni a fost un coșmar pentru mine și băiețelul meu eream plini de bube de la atâta scărpinat ne duceam la doctori mancam regim și luam medicamente când colo ereau plosnite. Singura modalitate a fost soda caustica am dat cu soda toată casa am scos parchetul și am repetat de 3 ori de a da cu soda scapi foarte foarte greu