| anonim_4396 a întrebat:

Cum scap de plosnite?

7 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Regent. O fiola dizolvata in apa, pulverizezi peste tot si cateva luni esti linistit. Totusi e indicat sa acoperi toate caile de comunicare cu exteriorul locuintei (aerisiri, trecerile tevilor de gaz, apa si incalzire, nise de vizitare etc). Poti folosi pentru asta banda adeziva, atentie mare insa la aerisirea pentru aragaz (daca este cazul) - daca o acoperi este indicat sa lasi geamul deschis cand folosesti aragazul.

Bula
| Bula a răspuns:

Exista in comert sprayuri pentru combaterea insectelor inclusiv pentru plosnite.
Totodata, trebuie sa cauti si de unde au aparut, sa elimini focarul.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Gasesti produse adecvate la o firma de deratizare.

| cribus a răspuns:

AM O VECINA CARE A AVUT ACEEASI PROBLEMA. A INCERCAT CU TOT FELUL DE SPREIURI DAR N-A MERS...IN FINAL A CHEMAT O FIRMA DE DEZINSECTIE...

| hashe86 a răspuns:

Am avut si eu aceasta problema cu ceva timp in urma. a fost groznic.
mie mi-a facut cineva rost de la o firma de dezinsectie de o solutie spray speciala pentru asa ceva si foarte puternica. am dat de 2 ori si am scapat definitiv. e foarte important sa pulverizezi solutia in toate crepaturile din lemn si in toate locurile ascunse.
sprayurile de insecte din comert chiar daca precizeaza acolo ca sunt si pentru plosnitze nu au nicio eficacitate. am incercat eu pe propria mi piele.
trebuie s gasesti la tine in oras vreo firma de dezinsectie sau vreun magazin de profil.
spor!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna puteti sa imi spuneti si mie ce solutie pot folositi pentu a scapa de plosnite va rog.

| alff a răspuns:

Buna ziua!am trecut prin asa ceva;am reusit candva sa strang niste banuti si am hotarat sa-mi schimb mobila intr-o camera,cu mari sacrificii am reusit,chiar daca am mai imprumutat ceva banuti.dupa doua sap am remarcat ca eram f ciupit pe maini,picioare.am crezut ca este vb de tantari sau un paianjen;am dat cu tot felul de insecticide .in cele din urma,intr-o noapte m-am trezit cu corpul invadat de aceste nenorocite de insecte mici.sugeau sange.mi s-a parut dezgustator ! a doua zi eram f nervos din cauza mancarimilor.am remarcat ca ,mobila ce o comandasem noua nouta, era infestata cu aceste plosnite de lemn,de pat sau cum le-o mai spune.am stropit cu ORICE!am ajuns in pragul disperarii! imi era rusine sa vb despre asta!intr-o zi am discutat cu un prieten boichimist si mi-a recomandat o solutie adusa din Siria.este absolut fantastic.va jur ca am scapat de aceste nenorocite de insecte ce transmit tifos si alte boli.am reusit sa salvez mobila;daca aveti nevoie ,din toata inima va recomand sa incercati aceasta solutie ce nu este daunatoare,nu are miros si nu costa extrem de mult(oricum nu dati banii pe alte chestii inutile)dar omoara aproape orice taratoare inclusiv plosnita. persoana de contact iuli-0724 282 129 sau mail julius_dvl@yahoo.com FERITI COPII DE ACESTE MUSCATURI!