| Me,myself & I a întrebat:

Cum sansele mele de a face o casa independenta ca sa zic asa s-au diminuat din cauza banilor eu va intreb pe voi, daca as face niste anexe lipite de casa parintilor, dar as vrea cu mansarda ca sa fac vreo 2-3 camere si sus, taxele s-ar micsora? ar mai trebui sa platesc proiect de casa si tot ce ar trebui de platit la o casa noua? eu am auzit ca ar fi mai ieftin. voi ce ziceti?

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Nu vei economisi foarte mult la taxe, ai nevoie oricum de proiect si de avize. Vei economisi in schimb substantial prin faptul ca ai deja terenul, ba chiar si spatiile necesare oricarei organizari de santier, ca sa nu mai vorbesc de accesul la utilitati.
Sugestia mea este sa iti faci o casa cu living-bucatarie-baie la parter, respectiv o baie, 2-3 dormitoare mici (cu dressing) la mansarda. Pentru inceput poti finaliza doar parterul, urmand ca mansarda sa o finalizezi pe parcurs.

3 răspunsuri:
mariana
| mariana a răspuns:

Proiect trebuie facut pentru ca, pe baza acestuia, poti obtine Certificatul de urbanism si ulterior Autorizatia de constructie. Desigur ca, pretul proiectului va fi mai scazut pentru ca e vorba doar despre o extindere a actualei case parintesti, insa proiectul este necesar pentru a se verifica daca ce vrei tu sa faci, se potriveste planului de urbanism pentru zona in care locuiesti.
Parintii tai, care au si proprietatea terenului respectiv, trebuie sa faca cererea in numele lor, in cazul in care nu-ti vor dona tie terenul necesar pentru extinderea constructiei, deoarece pentru autorizare, Primaria iti va cere actul de proprietate asupra terenului pe care vrei sa construiesti.
Eu iti doresc succes si sa-ti realizezi visul.

| tim a răspuns:

E complicat, dar macar te lasa sa-ti faci si tu ceva, asta e mare avantaj.Binenteles,cum zicea si mariana, ai nevoie de o groaza de hartii practic, si muuulte drumuri de facut.In rest intrebarea bomba:O sa poti trai cu ai tai ca,, vacini" sa zic asa? raspunsul tau pentru tine la aceasta intrebare e cel mai important.Bafta.

| catrinoiu a răspuns:

Buna seara!
Chiar in cazul anexarii unui corp nou la casa parinteasca o sa ai nevoie de proiect, cu toate avizele aferente si autorizatie de constructie; va fi o mica diferenta in costuri si timp de aprobare, dar nu semnificativa. In principiu singura economie pe care o faci (importanta) este ca nu trebuie sa cumperi un teren (in cazul in care nu detii unul).
Foarte important este ca parintii tai sa aiba autorizatie de constructie pe casa existenta, pentru ca sunt multe imobile vechi ce nu au asa ceva si, asa cum spunea si Mariana sa iei autorizatiile pe numele parintilor sau sa-ti cedeze terenul aferent!
(daca imi spui suma de care dispui si cam ce iti doresti ca suprafete pot sa te ajut sa-ti spun ce poti face)