| AndreiViper a întrebat:

Buna Ziua TPU! As vrea sa-mi fac o casa cu parter + mansarda cu 3 camere, 1 baie, bucătăria si livingul sa fie open space.
N-as vrea sa folosesc cele mai scumpe materiale la casa si nici sa aiba o formă specială casa.
Cam cât m-ar costa estimativ sau daca mai sunt persoane care și-au făcut o casa cu același cerințe ca ale mele cat v-a costat? Va Multumesc Frumos!

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Daca torni fundatiile si ridici zidaria cu muncitori si mesteri cautati de tine, (pentru sarpanta poti cauta la fel - o echipa mai mica, ce lucreaza ieftin, sau chiar 2-3 dulgheri + 1 ajutor)...

cred ca te incadrezi la rosu in 24-26.000 eur.
(Pentru acoperirea sarpantei m-am gandit la tigla metalica, si e inclusa si ea in acest pret, insa nu chiar Lindab.)

Insa pentru finisaje de obicei se aloca chiar si dublul sumei la rosu.
Tinand cont ca nu ai pretentii mari, si poate mai reusesti sa pui umarul la o parte din treburi,
sa zicem ca iesi la un total de 55.000 eur la final. (din care 1000-1200 poti socoti pentru proiect + diverse aprobari)

(depinde daca vrei (mai multe) lucarne la mansarda sau te multumesti si cu niste Velux-uri, daca nu cumva vrei sa sapi si in pamant pentru pivnita, etc)

4 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

In cifrele pe care vrei sa le auzi ar intra și terenul, sau îl ai deja (intravilan)?
E vorba de un oraș, sau sat/comuna?
Utilitățile (apa, gaz, canalizare, electricitate) sunt trase pana lângă teren?

| AndreiViper explică (pentru NLS):

La sat terenul îl am deja e o casa batraneasca acolo care are apa si curent trase în curte canalizare trebuie sa trag cam de la 100 de metri de casa si gaz nu este in sat.

| NLS a răspuns (pentru AndreiViper):

O suprafata aproximativa dorita?
100m2 sau mai mult?

| AndreiViper explică (pentru NLS):

100m2

| NLS a răspuns (pentru AndreiViper):

Daca torni fundatiile si ridici zidaria cu muncitori si mesteri cautati de tine, (pentru sarpanta poti cauta la fel - o echipa mai mica, ce lucreaza ieftin, sau chiar 2-3 dulgheri + 1 ajutor)...

cred ca te incadrezi la rosu in 24-26.000 eur.
(Pentru acoperirea sarpantei m-am gandit la tigla metalica, si e inclusa si ea in acest pret, insa nu chiar Lindab.)

Insa pentru finisaje de obicei se aloca chiar si dublul sumei la rosu.
Tinand cont ca nu ai pretentii mari, si poate mai reusesti sa pui umarul la o parte din treburi,
sa zicem ca iesi la un total de 55.000 eur la final. (din care 1000-1200 poti socoti pentru proiect + diverse aprobari)

(depinde daca vrei (mai multe) lucarne la mansarda sau te multumesti si cu niste Velux-uri, daca nu cumva vrei sa sapi si in pamant pentru pivnita, etc)