| Me,myself & I a întrebat:

rog pe cei care cunosc sa-mi raspunda la cateva intrebari: daca eu am trecuta in acte o cladire drept grajd, pot sa o transfer ca fiind casa, sa platesc o taxa ceva in plus? si restul de camere care urmeaza a fi constuite sa fie anexe? ca ar fi cam scump ca sa o demolez si sa fac proiectul de casa, autorizatia de construire.as avea posibilitatea sa scap mai ieftin?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se poate face asa ceva cu conditia ca acel grajd sa figureze in acte. daca nu figureaza si a fost facut " pe barba " nu se poate. Conform legilor din Ro, pentru a face acte la o cladire, indiferent cind a fost construita, dar fara acte, se face autorizatie de constructie! deci daca grajdul a fost construit la 18oo dar nu aveti autorizatia lui de constructie, va trebui sa faceti. mai exista o solutie mai complicata prin tribunal. Si pentru demolare aveti nevoie de autorizatie de demolare ...pe care o obtineti numai daca exista cea de constructie a cladirii ce trebuie demolate... Dupa cum vedeti este complicat. Eu va propun sa discutati la primaria locala si sa gasiti " o cale de mijloc ".

3 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Poti schimba destinatia cladirii fara probleme, insa chiar si construind anexe, tot ai nevoie de proiect si autorizatie de construire.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In principiu, primaria ar putea solicita un proiect pentru schimbarea de destinatie, pentru ca tu vrei sa transformi o constructie care nu are cerinte de rezistenta, izolare termica, siguranta, etc, intr-o constructie cu cerinte mai mari. Depinde de primarie, deci. Este posibil sa-ti ceara chiar expertizarea constructiei.

| drpopa a răspuns:

Da se poate realiza aceasta modificarte printr un act in care solicitati schimbarea destinatiei spatiului, aceasta se depune la primarie si vi se emite un certificat de urbanism nou, dar trebuie sa aveti o schita a cladirii respective,