| Dan_Pop_Tiberiu_1992 a întrebat:

Cum se foloseste o plita electrica? Am avut o plita electrica cu doua ochiuri, iar ochiul cel mic nu prea mai incalzea, insa ochiul cel mare incalzea foarte bine. Am cumparat o plita noua, acelasi model, insa ochiul mare incalzeste foarte greu. Are 6 trepte plita. Cand dau la treapta 4, 5 sau 6, tot se aprinde si se stinge un led, adica un fel de siguranta (nu imi vine acum in minte denumirea sa, adica sa nu se supraincalzeasca). Presupun ca daca las la treapta 2 sau 3, nu se va incalzi prea tare plita. Asadar, cum trebuie sa o folosesc?

1 răspuns:
| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Plitele electrice se incalzesc mult mai greu ca cele pe gaz. Ledul iti arata cat timp cupleaza termostatul, nu e relevant. Ochiul mic de regula este f slab. Se foloseste de regula cel mare la ultima treapta. Trebuie sa tii cont ca daca se incalzeste greu se si raceste greu, adica dupa ce ai incalzit sau ai prajit ceva iei de pe plita vasul pentru ca plita ramane incinsa mult timp dupa ce o opresti din buton si iti arde mancarea. Sau opresti mai din timp. Cu rabdare te inveti.