| LadyDeny a întrebat:

Cum se numesc acele apartamente care au poarta si portar care nu lasa strainii sa intre, stiu ca costa mult si de obicei doar oamenii importanti locuiesc in asemenea apartamente dar am uitat cum se numesc?

Răspuns Câştigător
| SameMistake a răspuns:

Apartamente rezidentiale care de obicei fac parte dintr-un complex

4 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Nu se numesc intr-un mod anume. Apartament rezidential este un nume generic pentru apartamentele considerate a fi de lux, desi denumirea este usor improprie si mai nou si-a pierdut si aceasta substanta, oricarui bloc nou construit atribuindu-se din motive de marketing aceasta denumire.
Denumirea nu are insa legatura cu portarul, iar pe mine nu m-a legitimat niciodata cineva cand am intrat intr-un astfel de bloc.

| Intruder19 a răspuns:

Cartier Rezidential?

| LIN2010 a răspuns:

Raspunsul cred ca este ''complex rezidential''. Respecte

| SameMistake a răspuns:

De fapt apartamentele in sine nu sunt rezidentiale, scuze, ele fac parte din ansambluri rezidentiale. Sau mai sunt apartamentele care fac parte dintr-un complex, tot asa, cu paza, cu poarta.
Numai bine!