| anonim_4396 a întrebat:

Cum se rezolva problema podelelor care scartaie?

5 răspunsuri:
Stefan
| Stefan a răspuns:

Scartaitul acesta indica vechimea acestora.Solutia este sa o inlocuiti cu o podea noua, toate sunt calculate in timp.

| asko a răspuns:

- probabil lemnul s-a uscat si este si stramb sau spatiile dintre lamele este mai mare
solutia "ca la carte" scoasa pardoseala de lemn, verificata sapa - sa fie dreapta, izolata pentru umezeala, peste ea pus un strat de izolatie cum se pune la parchetul nou (o folie), pus din nou lemnul, imbinat cu adeziv
ce-a zis alllinna cu apa fierbinte e o solutie de moment si cea mai proasta, cum sa torni apa peste lemn? se umfla o zi, doua, nu mai scartie dar nu inseamna ca ai rezolvat problema

| cristim24 a răspuns:

Le inlocuiesti. Sau schimbi cuiele cu holzsuruburi.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In locurile in care scartaie, se toarna initial jumatate de ibric cu apa fierbinte. cu un prosop se insista presarea apei acolo unde sunt imbinate placile. dupa jumatate de ora se repeta procedura. garantat nu va mai scartai si nici nu se va umfla.

| bianca_5668 a răspuns:

Cel mai bine e sa - l schimbi apoi in fecare seara inainte sa te culci pui pe el cera apoi dimineata o iei si speli bine pe jos e cel mai bine