| radomire a întrebat:

Daca fac la o casa un zid, sa zicem de caramida, prea gros e posibil sa dau in extrema cealalta, adica nu stiu sa fac mucegai in camere sau sa nu respire peretii indeajuns?

Si care-i cea mai buna alegere ingorand aici partea financiara, zid din doua randuri de caramida, zid dintr-un rand de caramida si unul exterior de BCA, 2 randuri de BCA cu izolatie de polistiren, etc?

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Mai bine un rand de caramida si o izolatie de 3 straturi asa nici caldura nu faci iarna in casa, merita investitia. Facturi mici la gaz si caldura.

| AgathaRo a răspuns:

Nu irosii banii degeaba, fa din caramida cu goluri verticale porotherm + o izolatie sanatoasa. Temeratura din incapere sa fie cu condens, si nu iti apare apare mucegaiul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Caramida simpla nu face condens, deci nici mucegai, indiferent cit de gros este peretele. Daca vreti sa faceti izolatie cu polistiren, sa-l puneti numaidecit pe dinafara. Pus pe dinauntru, peretele nu "respira" si atunci se face mucegai. Multi patesc asa si nu stiu de ce, desi au izolat, se vaita ei.

| CocaCola19874 a răspuns:

Fa din caramida si cu izolotie e ff bine