| JackLime a întrebat:

Bună ziua,

Vreau sa știu ce dimensiune ar trebui sa aibă un calorifer pentru următoarele încăperi:

3 camere de 4x4 m
Bucatarie 5x2 m
Baie 2x3 m

Toate încăperile au înălțimea de 2, 4 m.
Casa este una din lemn tencuita cu lut interior-exterior peste care s-a mai pus un rand de izolație pe ambele părți.

Totodată, m-am orientat la o centrală cu putere de 24 KW.

Mulțumesc!

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Pentru o camera 4x4x2.4, adica ~38, 5 mc,
ai nevoie de un calorifer cu puterea termica nominala minima de 2200W, sau cel mult de 2500W (in functie de cat de bine e izolata locuinta, si cate grade doresti sa obtii).

Ca un EXEMPLU, ar merge acest calorifer, este Tip 22 (100mm latime), 600x1300 mm, si are o putere termica de 2373W.

https://www.emag.ro/......D5357RBBM/

Sau poti alege 600x1400mm, si ai 2473W

https://www.emag.ro/......DY5DGKBBM/
***************************************
Pentru bucatarie, 5x2x2.4, adica 24mc,
ai nevoie de un calorifer cu puterea minima de 1400, sau cel mult 1600-1700W.

De exemplu asa ceva, are 600x900mm, si 1750W:

https://www.emag.ro/......DQL0GKBBM/
***************************************
Pentru baie, la un volum de 14.5mc, 750-930W sunt suficienti (din calcul), preferabil calorifer tip scara.

600x1200
https://www.emag.ro/......DNH8VBMBM/

600x1500
https://www.emag.ro/......D0H8VBMBM/

Poti cauta alte branduri/firme/modele, important e sa aiba puteri asemanatoare (sau nu mult diferite, mai ales in jos), si dimensiunile lor sa nu te incomodeze la asezat mobilierul.

| JackLime explică (pentru NLS):

Am înțeles, mulțumesc!
As mai vrea sa știu, ce robineți sa montez la calorifer, robinet simplu sau robinet cu termostat?

| NLS a răspuns (pentru JackLime):

Eu am avut multa vreme robineti simpli unde am locuit, si un termostat general pentru centrala, programabil pe zile/ore...incalzeam in tot apartamentul la fel, si daca voiam temperaturi diferite, umblam la robinete manual.

Daca e important pentru tine sa obtii temperaturi diferite, sa stii cate grade ai (macar aproximativ) in fiecare camera (fara sa monitorizezi cu termometru),

SAU sa faci economie in camerele unde nu stai foarte mult, termostate pe calorifere ar fi solutia ideala.

5 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Cu privire la dimensiuni ti s-a răspuns deja, dar am cateva sugestii, din experiența proprie.
Atunci cand alegi marca si modelul de calorifer, vei vedea ca nu te poti orienta dupa puteri, ca sunt calculate la temperaturi diferite, plus ca difera grosimea tablei si dimensiunea "acordeonului" din interior. Ca sa nu faci transformari de tip NASA, alegele dupa kg, cu cat un calorifer este mai greu (la aceleasi dimensiuni), cu atat s-a folosit mai multa tabla si implicit calitatea este superioară.
E bine sa alegi robineti termostatati, chiar daca la inceput nu cumperi și capul termostatic, in timp poti cumpara cate unul. Acestia vor ajuta la mentinerea temperaturii dorite in fiecare încăpere si la economie de gaz. Bineînțeles, in combinatie cu un termostat de ambient. Unde ai ambientalul, lasi robinetul maxim deschis.

Bula
| Bula a răspuns:

Cate un calorifer de 1.2-1.5m lungime in fiecare incapere, iar la nevoie poti reduce caldura din robinetul fiecaruia.

| relian a răspuns:

Nu te orientezi tu la nici o centrala,mergi la un magazin care vinde centrale si calorifere,le spui alora,sau iti cer ei datele despre casa,inaltime, marime cati metri patrati are fiecare camera bla bla si aia stiu ce calorifere sa iti dea si centrala de ce putere.

Nu te orientezi tu dupa ureche laughing nici dupa ce sfaturi primesti pe aici legate de calorifere, pe aici nu cred ca stau de astia ingineri care se pricep.
La magazin vezi si modele de calorifere, alegi tu de care iti place, eventual poate mai iti dau aia ceva sfaturi ce si cum ar fi mai bine.
Unia or sa zica ce stiu aia de la magazin, ca aia is vinzatori.Is vinzatori,dar au informatii de la ingineri, deci stiu ce sa vinda, ori ce sa iti dea.
Eventual mai suna si intreaba pe aia de unde iau marfa, nu ce zice unu altul pe aici, ca ar avea el acasa, ca asa e la el bla bla.