| BeSmart17 a întrebat:

Daca las aluatul o noapte intreaga se umfla? Il pot lasa?

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca i-ai pus maia(drozdie) sau ceva afanatori, da, va creste.
Daca nu i-ai pus nimic, nu va creste deloc.

| katy a răspuns:

Daca are drojdie creste.Eu cand fac aluat, la numai o ora tinut in caldura, imi creste de iese in afara ligheanului happy

| Ara997 a răspuns:

Aluatul are un timp de crestere (cat acioneaza drojdia ) dupa 2 ore aluatul dospit incepe sa "dea inapoi"
nu te sfatuiesc sa-l lasi peste noapte.

| Ironwin a răspuns:

Daca il bagi in frigider nu cred sa ai probleme. Daca ramane afara este compromis pana maine.

| Annamaria21 a răspuns:

Daca are drojdie si il lasi afara pana maine se acreste, il poți baga in frigider, dar drojdia poate creste si intr o ora, de ex daca vrei sa faci ceva maine, nu e nevoie sa il ti paste noapte

| ChrisAK47 a răspuns:

Da, dar sa-l acoperi cu ceva.