| anonim_4396 a întrebat:

Daca peretii nu sunt drepti ce tencuiala pot aplica?

5 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Din tencuiala se pot indrepta, cum zice insa minerva, probabil tu vrei din glet.
Daca sunt deja tencuiti si sunt foarte strambi, ai doua variante: retencuirea lor de un meserias sau folosirea tencuielii uscate, adica rigips (pe profile metalice si cu umplutura de vata minearala).
De asemenea se poate rezolva cu un termosistem de interior (se lipeste polistiren, se trage un strat de adeziv+fibra), dar asta ti-as recomanda numai daca locuiesti la bloc. La casa este de preferat termoizolatia la exterior.

regis
| regis a răspuns:

Motivul e simplu: orice se poate face, dar depinde si de eforturi. Un bloc poate fi termoizolat pe exterior doar daca si ceilalti vecini sunt de acord. Normal ca se poate izola si numai un apartament, insa o data nu e legal, a doua oara efortul este nejustificat de mare, mai ales daca locuiesti mai sus de etajul I.
Atunci cand se poate alege intre izolatie la interior si izolatie la exterior, eu recomand sa se aleaga cea exterioara, pentru ca peretii sa inmagazineze caldura, mentinand o temperatura aproape constanta chiar si atunci cand se aeriseste sau cand intri si iesi de multe ori din casa. Sau cand din motive tehnice sursa de incalzire nu poate fi utilizata mai multe ore la rand. In plus se intampla mai des la peretii interiori sa ai nevoie de o baza solida de fixare (de exemplu pentru a sustine un corp de mobilier suspendat), lucru mai greu de obtinut in conditiile in care peretele este termoizolat. Un alt aspect ce nu trebuie neglijat este deranjul - nu e totuna sa ai un santier in curte sau in casa, precum si faptul ca izoland pe interior se pierde din suprafata utila a locuintei.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tencuiala sau glet? Vrei sa-i indrepti? In ce sens nu sunt drepti (au valuri, sau nu sunt paraleli intre ei?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@regis / Si care este diferenta intre casa si bloc de recomandati una sau alta? Daca vorbim de termoizolatie, ca este bloc sau casa se poate face ori pe interior ori pe exterior fara probleme. faza este alta. Se recomanda pe exterior din cauza ' locuitorilor " care nu stiu cum se traieste intr-o casa ...si aici voi reveni cu explicatii daca se doreste!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Poti sa aplici rigips o sa iese super drept