| Lilik a întrebat:

Daca se poate sa imi raspunda mai mult cei care au trecut prin asa ceva sau care au cunostinte in domeniu. De cateva zile caut sa cumpar un apartament in Constanta si am vazut ceva care mi-a placut, as avea bani, m-as incadra chiar la fix cu banii, sa mai scada totusi 1000 de euro macar din pret, intrebarea mea ar fi.nu cumva ma cam grabesc? tinand cont ca eu am vizionat cateva apartamente si garsoniere de doar 4 zile?

Răspuns Câştigător
| cristian_1115 a răspuns:

Parerea mea este sa nu te GRABESTI asta depinde de tine si de ce vrei tu sa faci apartament pentru locuinta sau pentru afaceri{inchiriere} daca este pentru prima nu te grabi cauta m-ai mult si ai rabdare ca o sa gaseti ceva frumos si mai ieftin ca sa iti ramina si bani fiindca daca nu sti sint anumite comisioane care trebuie sa le platesti in momentul in care faci transcrierea, iar dupa ce vei fii proprietar vei avea de renovat apartamentul ca sa fie curat si vreo 5 ani sa nu ai de lucru cu el, asa ca cauta si vei gasi. Daca stai si te gindesti m-ai bine, la cum evolueaza piata imobiliara nu pierzi nimic ca de un jumatate de an tot scad preturile. Sper ca nu te-am incurcat cu parerea mea, bafta daca il cumperi sa te bucuri de el.

13 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu exista motiv sa nu cumperi daca ai gasit ce-ti place si banii.
Sansele sa gasesti mai ieftin si mai bun sint egale cu sansele sa pierzi ce-ai gasit acum. Cumpara.
Pt ce sa mai scada 1000E? Ce motiv ar avea? Si vinzatorul poate sa mai puna nu 1 ci mai multe mii!
In cazul nu cumperi acum si te vei intoarce la acest apartament peste ceva timp, daca n-a fost vindut, sigur pretul va fi mai mare cu multe mi de euroi. Pt vinzator este clar ca n-ai gasit alt ap si ca il vrei pe al lui. Am intimpinat multe asemenea cazuri si pretul a fost substantial mai mare. ( adolf )

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lilik/ ma bucur ca cineva ti-a dat nefolositor la asa raspuns. Ce treaba am eu cu apartamentul si afacerea ta? Cum ma " bagam " eu?
Acum pentru stinta ta :
1. Iti imaginezi ca pretul il faci tu! Cunosc cazul in care persoane smechere fluturau banii pe la nasul vinzatorului si tot ce-au realizat a fost o mare scirba si o crestere de pret!
2. Un agent imobiliar nu este un simplu intermediar ci o persoana care te poate ajuta sa cumperi sau sa vinzi ceva in conditii de siguranta, mai pe romaneste sa nu iei teapa, si slava domnului tepe se dau la greu...
3. Superioritatea cu care spui ca TU ai banii nu inseamna ca te si pricepi la legi si la " citit " acte.
( adolf )

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lilik / imi pare rau dar eu n-am cont, nu votez, nu dau calificative. Sincer, n-am cont!
Nu sint agent imobiliar dar am legaturi in domeniu.
Chestia cu " prabusitul " dovedeste asa cum am spus anterior, lipsa de ceva educatie! daca poti cumpara antinevralgic fara reteta, te rogi sa moara doctorii? Am mai spus si repet, agentul imobiliar este o meserie foarte respectata in SUA ...la noi, tu si altii credeti ca le stiti pe toate, va descurcati voi ...Credeti ca va descurcati? vezi citi sint tepuiti.
Nu-mi ramine decit sa-ti urez si eu sa pierzi banii sau sa fi al treilea cumparator din aceiasi zi, a apartamentului... daca sti ce inseamna... ( adolf )

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lilik / ma vad nevoit sa spun ca aveti o problema la PC-ul central. Eu incerc sa va explic, ca doar ati cerut ajutor, si dvs spuneti ce spuneti? Concluzia este ca sinteti cu capul!
Asta meritati la asa atitudine de parvenita! ( adolf )

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lilik, doar o vorba sa-ti mai spun! da, esti nesimtita! ( adolf )

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu vorbesti adolf? Rade ciob de oala sparta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tare de tot tipu' care iti spune ca habar nu ai de legi si de "citit" legi. dar amaratii aia de agenti imobiliari au? sunt unii, vai mama lor, cred ca nici 10 clase nu au, pentru ca nu stiu nici sa vorbeasca corect. ce sa mai vorbim de interpretat legi. sfatul meu? supraveghezi piata, vezi cat mai multe aparatamente si numai tu stii ce pret iti convine. cand te-ai hotarat mergi la notariat, iar ei iti vor verifica actele. oricum e in sarcina lor anumite verificari. daca vrei ceva suplimentar, te duci la un avocat. oricum onorariul lui nu va ajunge la comisionul agentilor.

| Lilik explică:

Nu ma grabesc sa ma mut. nu ma da nimeni afara din casa cealalta. iar banii ii am cash. si tinand cont de cerere, de cumparatori, cred ca eu o sa stabilesc pretul si nu vanzatorul. apropo adolf...esti agent imobiliar? laughing cauti clienti? n-am nevoie de agenti. mersi pa pa

| Lilik explică:

laughing nefolositor? cineva are cont si se oftica am impresia? si se refuleaza in asemenea gesturi? buuun. zice multe treaba asta.

| Lilik explică:

Adolf, tu, ca si agent imobiliar ce esti, nu stii sa dai sfaturi bune, dar te inteleg, o seara buna sa ai. aa si inca o chestie: http://balonul-imobiliar.blogspot.com/......e-din.html Concluzia: M-am decis sa nu mai cumpar anul asta. Mai astept sa va prabusiti mai mult decat ati facut-o pana acum.Asteptam cu totii.

| Lilik explică:

Am uitat, acum te rog logheaza-te pe contul tau si da-mi iar nefolositor. multumesc. Succes la comisioane!

| Lilik explică:

Adolf, inceteaza a-mi mai demonstra cat de josnic poti sa fii.

| Lilik explică:

rolling on the floor trateaza-te omule. ai probleme de caracter si nu numai. hai, pa pa si lasa-ma in pace. scuteste-ma de ineptiile tale.nu mai abera pe site. ajunge.