Întrebare recomandată | radomire a întrebat:

Daca vreau o turbina eoliana doar pentru agricultura si anume pentru un hidrofor + Sistem irigatii folosit la udat, cum imi pot da seama din caracteristicile astea daca curentul alternativ care iese din Baterie este de ajuns la consumul unui hidrofor?
Puterea Nominala 400 W @ 12, 5 m/s
Energie Medie 30 kWh/luna @ 6 m/s
Tensiunea de iesire 12, 24 sau 48 V

5 răspunsuri:
| LIN2010 a răspuns:

Din puterea nominala se poate utiliza (pentru a nu forta la maxim) cam 85 %, iar pentru un hidrofor sau pompa de irigat este nevoie de mai mult(750-1100 W)deci nu-ti ajunge. Tensiunea se rezolva cu un transformator ridicator si o punte redresoare(invertor). Respecte

| doc69 a răspuns:

In loc de eoliana daca esti in zona buna pe harta soarelui o gasesti pe net pentru Romania. pune-ti doua celule fotovoltaice si ai rezolvat problema

| Sultan a răspuns:

1. Orice curent care iese dintr-o baterie este continuu, nu alternativ.
2. Clar nu poti alimenta un hidrofor care are nevoie de 220V x? W curent alternativ @50Hz.
Sfat: Cauta si gaseste intai un hidrofor cu o putere pana in 300 de watti(nu stiu daca vei gasi). Vezi apoi in specificatiile turbinei ce curent scoate (alternativ sau continuu). Daca e c.a.(~50Hz) ai nevoie doar de un traf de la 12/24/48 la 220. Daca e c.c. ai nevoie de un inversor apoi de traf, e mai complicat.

| radomire explică (pentru Sultan):

Pai stiu ca sunt invertoarele alea de retea care iti scot curentul din baterie si ti-l fac alternativ la 220 v si frecventa 50Hz. Adica exact ce folosesc toate eletrocasnicele si electonicele. Dar ma refeream la putere, la Wattzi aia, oare sa faca fata o turbina la un hidrofor? Mai ales ca nu bate vantul chiar tot timpul deci cred ca si bateria aia care stocheaza trebuie sa fie cat de cat performanta.

| Sultan a răspuns (pentru radomire):

Pai cauta atunci un hidrofor de 3-400 w si daca vei gasi, bateria nu e o problema, poti lua una de masina la 12 v sau 2 ca sa faci 24 sau depinde ce invertor ai tu. O baterie auto de 75Ah costa vreo 400 de lei si la 12 v scoate +700w timp de o ora. sau 350w doua ore. Sau o baterie de camion, are pana la 180Ah, tot 12v, 1, 8KWh, tine 350w timp de 5 ore.