| Bianca765 a întrebat:

De ce feriga cand iese din pamant este maro si apoi devine verde?

Răspuns Câştigător
| stlucian a răspuns:

Esete ciclu pentru a ajunge la maturitate

http://botanica.3x.ro/Irina2/bryophytelifecycle.gif

2 răspunsuri:
| TrofeuDeMic a răspuns:

Salut. Mentionez ca nu am pregatire in biologie sau botanica dar pentru acest raspuns nici nu imi trebuie. Verdele care'l vezi tu la plante este dat de clorofila (un pigment esential in fotosinteza). Si din moment ce in pamant planta nu poate face fotosinteza (din lipsa contactului direct cu razele soarelui) nu are de ce sa secrete clorofila. De accea feriga se face verde dupa ce "iese din pamant".