| Ceaca_Albert_1998 a întrebat:

De ce se pun Jgheaburi si burlane din cupru și acoperișuri din cupru pe unele locuințe?

Răspuns Câştigător
| dullcat a răspuns:

Este rezistent la factorii vremii (de exemplu, nu vei vedea rugina in timp de la ploaie, etc ci o patina specifica), este eficient pentru a nu se propaga focul in caz de incendiu si rezista cu bio si la schimbarile de temperatura (ciclurile inghet-dezghet). Patina aceea are si un aspect destul de dorit, mai ales pentru monumentele istorice sau alte cladiri semnificative.

Jgheaburile si burlanele sunt accesoriile care trebuie potrivite in ce priveste materialul, textura si culoarea, cu acoperisul. Iar daca ar fi alt metal, cred ca ar favoriza propagarea focului un pic mai repede pe fatade, fata de cupru.

Si Statuia Libertatii contine cupru, plus acea patina de care spuneam. Daca vei cauta poze din celelalte secole, vei vedea ca nu a avut intotdeauna nuanta de verde menta specific.

6 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

De unde stii ca e cupru? Este din tablă galvanizată.

| relian a răspuns:

Unde ai vazut tu acoperis din cupru? Poate alama dar nu cupru.Nu rugineste, spune cineva laughing adica nu oxideaza, dar oxideaza la greu atit curpu cit si aluminiu.
Ce ai vazut tu e tabla de otel, probabil zincat, sau aliaj cu aluminiu si vopsit culoarea aia roscat.

Răspuns utilizator avertizat
| UserRo10 a răspuns:

De obicei se urmareste latura estetica. Cuprul va oxida si va capata o culoare ce ajuta o cladire sa se incadreze intr-un anumit vibe.
De asemenea rezista bine de-a lungul timpului si nu rugineste

| dolceromania a răspuns:

Că sa para de aur!