De ce se tine cont atunci cand asezam masa?

Asezarea corecta a unei mese e de-a dreptul o arta si de ea depinde, de multe ori, atmosfera pe care o cream atunci cand organizam o masa festiva, o sarbatoare sau pur si simplu o cina mai speciala in familie. O masa care demonstreaza efortul care s-a depus in aranjarea ei poate doar sa suprinda placut invitatii si sa dea tonul unei sarbatori reusite.

In primul rand, trebuie sa stii ca tacamurile se organizeaza dupa o regula foarte stricta

Astfel, servetul de panza (care trebuie sa fie nelipsit la orice masa) se pune intotdeauna in partea stanga, iar paharele (niciodata unul singur) trebuie puse in partea dreapta, sus.
Daca servim atat vin rosu, precum si vin alb, trebuie sa stim ca paharul de vin rosu este, de obicei, mai mare decat cel pentru vin alb, in vreme ce paharul pentru apa este fara picior si de aceeasi marime ca cel pentru vin rosu.

Lingura pentru ciorba sau supa sta in partea dreapta, alaturi de cutit, iar furculita, in stanga.
Tacamurile pentru desert stau in partea de sus a farfuriei, in sens invers unul fata de celalalt. De asemenea, daca servim mai multe feluri de mancare ce necesita cutit si furculita, tacamurile vor fi asezate in stanga si dreapta farfuriei, in ordinea inversa servirii lor (primele, din exterior, vor fi tacamurile pentru aperitive, apoi cele pentru felul urmator si asa mai departe – ultimele tacamuri, cele de langa farfurie, vor fi folosite la ultimul fel de mancare). Atentie! Daca servim peste, acesta necesita o furculita speciala, cu trei dinti, si un cutit specific, curbat la unul dintre capete.

In ceea ce priveste farfuriile, farfuria din care se va servi cel dintai fel va sta deasupra unei farfurii intinse. In fata farfuriei, sus, vor fi asezate paharele – cel putin trei tipuri. Fiecare bautura necesita paharul special, asa ca nu serviti vin in paharul de apa!

In continuare, iata cateva sfaturi pentru a pastra vesela intr-un mod adecvat

- Pentru a evita zgarierea farfuriilor, atunci cand le depozitati, puneti servetele de hartie intre ele.
- Nu folosi masina de spalat vase pentru serviciile din portelan fin, pentru ca acestea se vor deteriora mult mai usor.
- Dupa ce speli paharele, pune-le intotdeauna cu gura in sus. Altfel, ele vor capata un miros specific si neplacut, iar marginile se pot deteriora.
- Nu turna lichide foarte fierbinti sau foarte reci in pahare – se pot fisura.
- Foarte multa atentia la stergerea paharelor cu picior: sterge-le doar rotindu-le pe ele in jurul prosopului de bumbac, ca sa eviti ruperea piciorului.

Cunoasteti si alte trucuri ale aranjarii mesei? Va rugam sa ni le impartasiti!

15 răspunsuri:
| psiholoaga a răspuns:

Enigma, dar tu ai invitati la masa numai copii de 6 ani? Ca atunci se practica treaba cu trasul scaunului si rasetelelaughing La mine, cand vin musafiri, le fac mancare chinezeasca, stam pe jos si mancam cu betisoare, asa ca nu trebuie sa imi bat capul cu toate regulile astea. Si apoi, la masa imi vin doar prieteni apropiati, as vrea sa ma distrez alaturi de ei, nu sa stau cu grija ca nu am pus furculita unde trebuie si ca X nu are pahar din acelasi set cu Y.

| psiholoaga a răspuns:

Furni, bine, cand ai sa vii in vizita la mine, promit sa iti ofer un scaun si sa incerc sa il trag cand nu esti atenta. big grin De asemenea, daca tu si enigma sunteti prea "fancy" (a se citi fitosi) si vreti chestii de-astea: scaune, furculite, pahare... il chem pe bro. Ceva imi spune ca el e mai adaptabil ( de cand cu santierul...), dar sa stiti ca voi pierdeti. Gatesc foarte bine.tongue

auran
| auran a răspuns:

Eu nu sunt genul care sa tina cont de "eticheta" - oricum, in ziua de astazi nu prea se mai tine cont de asa ceva...desi, imi este dor uneori, de acele mese intinse facute cu ocazia sarbatorilor, sau aniversarilor, de bunici sau parinti cand ne strangeam cu mic cu mare si mancam cu pofta din multitudinea de bunatati... Acum este moda fast food-urilor, unde nu cere nimeni eticheta...

| StilSanatos a răspuns:

Eu cred ca aranjarea mesei face parte finetea unei gospodine, sau a oricarei fata care vrea sa arate ca stie cel putin sa aranjeze masa daca nu sa o gateasca.aranjarea mesei face prima impresie a unui musafir.si parerea asta va ramane pentru totdeauna si-si va dori sa mai revina si alta data. vreau si eu un site sau o carte in care sa ma perfectionez in "domeniul" acesta.imi recomandati ceva?

| juniper a răspuns:

Da, asa trebuie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Romanul a inceput sa aiba din ce in ce mai putini musafiri, ba se practica mancatul in picioare si din fuga, dau copy/paste si o sa folosesc cand ies la pensie daca or mai fi furculitze pe atunci si nu sisteme de ingerare direct in tubul digestiv.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

''De ce se tine cont atunci cand asezam masa?''
pai trebuie sa fim atenti sa nu ne traga cineva scaunul cand ne asezam. laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se tine cont de cat iti este de foame.
Enigma, hai la mine acasa, unde eu trag scaunele, fiindca la psiholoaga n-ai intrare.
psiholoaga, incearca si tu! E amuzant.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Psiholoaga, eu nu pierd nimic( dar nici nu gasesc telefoane ca tine). Deci vin. Si fitoasa? Cine? Eu?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Adaptabil si curios, chiar n-am incercat niciodata mincare chinezeasca... Nici macar nu stiu daca o sa-mi placa sau o sa... (cenzurat) laughing Dar sper ca o sa-mi placa, pentru ca mi se face pofta numai cind aud de mincare chinezeasca, desi nu prea stiu de ce poftesc la ceva ce nici nu banuiesc cum ehee hee

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De fapt stiu de ce poftesc, pentru ca sint un mare mincacios rolling on the floor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@psiholoaga-mai conteaza ce ne oferi? eu abia astept sa vin la tine. tongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Enigmo, nu cred ca mai ai loc de mine frate, ca eu sint gras, ocup tot spatiul rolling on the floor tongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

@bro-eu stiu sa-mi fac loc foarte usor in inima unei fete cand vreau cu adevarat.asa ca... laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Enigmo, noi vorbeam de mincare si tu vorbeai de mincare. Toti vorbeam de mincare... de invitat la masa... deci ce legatura are acum, conversatia de dinainte, cu intratu in inima ei? rolling on the floor