| Annaaaa14 a întrebat:

De fiecare data când vecinii de deasupra trag apa la toaleta îmi intra un miros groaznic pe scurgerea de la chiuveta. Aveți idee de ce și ce s-ar putea face?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Tine-ti si voi dopul pus tot timpul la chiuveta, ca sa nu mai intre mirosul de la vecini, ca nu se poate face nimic altceva, odata ce aveti tevi comune si scurege comuna.

| dullcat a răspuns:

Buna.Citeste aici : https://cumsa.ro/......-din-baie/

| relian a răspuns:

Nu ai sifon la chiuveta? Acolo este problema, trebuie sa ai sifon, dar totul etans, acel sifon sa se etanseze f bine in perete sau unde intra, in acea scurgere.
Daca intra acolo larg, atunci nu este bine, acel siofon de asta este acolo, sa stea apa in el, mirosuri care ar veni sa fie oprite de apa din sifon.
Daca sifonul nu este fix in acea scurgere, atunci pe linga intra mirosu si iese in incapere.
La orice chiuveta, cada, dus trebuie sa ai sifon, sau Trap in engleza sau P trap care are acest rol, nu-i pus acolo de frumusete, nici in alt scop.

De la acel sifon pana unde intra in teava de canalizare totul trebuie sa fie etans, sa nu iasa pe linga absolut nimic.
In RO am vazut ca is tevi care au conectii cu garnitura, in alte tari acele tevi se lipesc cu glue, deci orice metoda ai folosi, acele tevi, sifon, asa trebuiesc etansate, nimic sa nu rasufle, altfel te trezesti cu acele mirosuri peste tine, iti parfumeaza casa laughing

Problema ta sigur este acolo unde intra in perete, sigur ai sifon, doar ca intra in perete ca intr-o galeata laughing au pus aia doar sa fie, de fapt cei care instaleaza habar nu au ce rol are acel sifon, iti dai seama de asta, cand vezi ca nu-i etans prins acolo in perete in canalizare.

| adryang78 a răspuns:

Verifică racordul flexibil de la chiuvetă. Acela pentru scurgere. În mod normal, ar trebui să aibă o formă de "gât de lebădă", adică de la chiuvetă pleacă în jos, apoi face o buclă și merge câțiva centimetri în sus, după care iarăși în jos până în țeava de scurgere.
În bucla aceea rămâne apă permanent și are rolul de dop anti-miros.