| Bișoc2000Elia a întrebat:

Dupa cat timp se aplica parchetul de la aplicarea sapei din ciment?

22 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Minim 3 saptamani.

regis
| regis a răspuns:

Tine-o minim trei saptamani. Nu e vorba despre rezistenta (cum e la plansee, vad ca unii vorbesc de decofrare), ci timpul de uscare completa a betonului. Daca mai exista umiditate, aceasta nu va avea pe unde sa iasa si va urca pe pereti, putand aparea mucegai la baza peretelui.

| celdesuspendat a răspuns (pentru regis):

Prietene...e sapa, nu e beton. vorbim de doua lucruri total diferite.

| regis a răspuns (pentru celdesuspendat):

BETÓN, (2) betoane, s. n. 1. Amestec de pietriș, nisip, ciment (sau asfalt, var hidraulic etc.) și apă, care se transformă prin uscare într-o masă foarte rezistentă și se folosește în construcții.
Daca sapa de ciment e altceva decat un strat de beton, atunci vorbim intr-adevar de lucruri diferite (desi daca ma uit, tu nu ai prea vorbit despre nimic). De altfel eu am dat doar un sfat, pe care ulterior l-am si argumentat, vorbind din experienta (din pacate). Daca tu ai o alta parere, e dreptul tau sa o expui si sa o argumentezi ca atare.

| celdesuspendat a răspuns (pentru regis):

Spa e un amestec de nisip cu ciment si se foloseste la nivelare.

| celdesuspendat a răspuns (pentru celdesuspendat):

Sapa*

| regis a răspuns (pentru celdesuspendat):

Ti se pare ca te-am intrebat ce e sapa si la ce se foloseste?

| celdesuspendat a răspuns (pentru regis):

Nu, dar mi-ai dat(din dex) definitia betonului. eu doar am explicat diferenta intre beton si sapa. nu e cazul sa te aprinzi.

| celdesuspendat a răspuns (pentru celdesuspendat):

Si in plus, intrebarea era dupa cat timp poate pune parchetul PE SAPA.

| regis a răspuns (pentru celdesuspendat):

Ti-am scris definitia betonului pentru ca mi-ai spus ca aici se vorbeste de sapa, nu de beton, ori sapa prin definitie este... un beton (daca te uiti, definitia data de tine pentru sapa e surprinzator de asemanatoare cu cea data de dex pentru beton). N-ai inteles ideea, e problema ta, eu nu m-am aprins deloc.
Iar intrebarea era intr-adevar dupa cat timp se poate pune parchetul PE SAPA (de ciment, as adauga). Eu cred ca am raspuns deja la intrebare, nu stiu de ce simti nevoia sa o reamintesti, tocmai tu, care NU ai raspuns.

| celdesuspendat a răspuns (pentru regis):

Eu doar am vazut ca ii contrazici pe altii...nu stiu pe ce baza. o sapa subtire se usuca in cateva zile, nu in saptamani. in 3-4 zile, cel putin vara, e gata uscata sapa. exceptie cand torni o sapa de peste 10 cm. dar o sapa de 3-4 cm se usuca in 3-4 zile. in niciun caz in saptamani.

| celdesuspendat a răspuns (pentru celdesuspendat):

Si chiar daca la compozitie "se aseamana" cum spui tu, sunt total diferite, si aici vorbesc de rezistenta. sapa e mai putin rezistenta decat betonul, deci nu e acelasi lucru.

| regis a răspuns (pentru celdesuspendat):

Eu nu am contrazis pe nimeni. Am raspuns strict la intrebare, ulterior am revenit si am argumentat. Tu te-ai bagat in discutie, ca musca in zar, ca sa nu zic in ****.
Parerea ta este ca o sapa se usca in 3-4 zile. Ok, dar nu ai afirmat-o pana acum, ai preferat sa imi explici mie ce e sapa. Parerea mea, bazata pe o experienta nefericita urmata de studiu, este ca o sapa se usca COMPLET in 21 de zile. Asa spun inginerii constructori, iar eu unul le dau crezare lor.
In privinta compozitiei, nu am afirmat nicaieri ca se aseamana compozitia cuiva cu ceva. Am proprietatea termenilor si stiu bine ce vorbesc, chiar daca uneori din graba mai scap cate o litera sau un cuvant. Daca recitesti, am afirmat ca DEFINITIA data de tine sapei se aseamana cu cea data de dictionar betonului, nici vorba de compozitie. Daca nu sesizesi diferenta dintre definitie si compozitie, scuze de tot ce am scris, inseamna ca a fost in zadar.
In privinta parerii tale, ca o sapa (de beton) este mai putin rezistenta decat betonul, eu unul nu pot sa o combat logic.
Si cred ca mi-am consumat destul timp, consider inutila si incheiata discutia.

| celdesuspendat a răspuns (pentru regis):

Ok. e cel mai bun lucru pe care-l poti face happy

| Astaeparereamea a răspuns:

Pentru parchet este de preferat sapa de consistenta semiumeda se foloseste in locuri cu umiditate sau ca prim strat de rezistenta slaba (umplutura).
Ca si compozitie este tot o sapa normala dar pentru amestecare nu se pune toata cantitatea de apa din reteta, urmand sa-si complecteze necesarul de apa din sol sau prin udare.
Sapa cu consistenta semiumeda nu este o sapa de aderenta, deoarece nu adera bine la stratul suport. Depinde si ce lianti a folosit, eu am montat parchetul la o saptamana dupa ce s-a turnata sapa

| UzOm a răspuns:

Eu cu tata l-am pus după o lună. Deci trebuie să aștepți un pic până se uscă foarte bine.

| TheImpaler a răspuns:

Se pune parchetul dupa ce sapa are o culoare gri deschis uniforma. la interior, si pe caldura asta, daca e de 3-4-5 cm, maxim o saptamana dureaza.

| TheImpaler a răspuns (pentru TheImpaler):

Spre deosebire de altii, eu sunt constructor.

| TheImpaler a răspuns (pentru TheImpaler):

E sapa, nu e placa de beton sa o tii cofrata 21 de zile.

| OanaBoni a răspuns:

După 21 de zile. Trebuie să fie foarte bine uscat.

| Bișoc2000Elia explică:

Dar la o sapa din ciment de 4 cm, cat dureza?

| OanaBoni a răspuns (pentru Bișoc2000Elia):

O lună. Părinții mei au turnat o șapă de 6-8 cm. Și am stat o lună pâna s-a uscat complet.