| ghvasile a întrebat:

După semănat semințe de varză pentru răsad se poate aplica erbicid Stomp?

2 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Desigur.
Dar probabil nu o să ai niciun răsad...

| relian a răspuns:

Depinde ce spune pe acel erbicid, daca este pentru monocotiledonate si daca nu afecteaza culturile dicotile, o sa spuna ca merge.

Nu stau sa citesc eu eticheta unui erbicid, pe care tul il ai deja. Pune si citeste.

Ar fi fost bun sa folosesti un erbicid total care sa omoare semintele din sol, dupa ce efectul trece, tu sa semeni varza ce spui.

Dar daca e doar pentru a face rasaduri, nu erbicidezi deloc, ca nu ai hectare de rasaduri, de iese c eva smulgi cu mina.

Ori cauti un erbicid selectiv, care omoara doar plante in vegetatie si numai monocotiledonate, e si asta o opriune.

Dar cand folosesti erbice casca bine urechile, ce scrie pe produsul ala, informeaza-te f bine inainte pe la ceva specialisti, sa nu stai si sa astepti sa iasa varza si sa nu iaisa nimic.