Întrebare recomandată | pitiku13 a întrebat:

happy va rog frumos sa ma ajutati si pe mine urgent... sunt din olt am 20 de ani si de 3 saptamani am pus si eu 7 pliculete de seminte pentru rasad de varza acum, cand au crescut putin imi sunt taiate de jos si sunt mancate de PURICI ALBI, am incercat sa prepar cenuse deasupra rasadului dar degeaba am dat si cu "PYRINEX" insa degeaba, ce pot sa ii fac? sunt la inceput si nu stiu este primul an in care pun happy astept cat mai multe raspunsuri va multumesc happy

5 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
cel mai indicat ar fi sa iei o planta sa o duci la un magazin specializat si asa te va ajuta.
O zi frumoasa sa aihappy

| relian a răspuns:

Daca sint taiate de jos nu e de la purici cum spui. Unde sint axcele rasaduri unde la tii in ce conditii? Daca l; e tii cumva mai la umbra aia este problema sau alungit asat odata, sau au cazut asta cel mai sigur.Este o boala numita caderea rasadurilor (Pythium ultimum)si asa se intimpla cad toate de jos.Treb sa nu tii pamintul ala umed sau trebuie sa tratezi pamintul cu ceva impotriva acestei boli si sa cauti sa te informezi ce conditii trebuie sa asiguri semanaturii si rasadurilor rasarite.Ventilatie.umidiate scazuta etc, Cauti pe net ca o sa gasesti informatii destule.Bafta

| Mihaela1964 a răspuns:

Rasadurile tale trebuie tratate incearca cu mospilan.Nu cumva sa pui sare cum scrie aryana care habar n-are de plante, ca se vor usca sigur.Cauta sursa puricilor,eu am patit-o cu rosiile si ardei la fel ca tine, puricii veneau din crengile unui soc, de fapt era plin de asa ceva.E buna si cenusa, dar o cam zboara vantul si nu se depunde pe planta, acolo unde se fixeaza puricii.

| pitiku13 explică (pentru Mihaela1964):

Multumesc am gaist pe net special pentru varza happy

| aryana1991 a răspuns:

Cel mai eficient repediu naturist ca sa zic asa, este sa prepari apa cu sae si sa o pui intr-un tub din ala de spalat geamuri si sa stropesti mi se pare ca 4 LG la litru de apa asa facea bunica