| anonim_4396 a întrebat:

E ok daca varuiesc cu lavabila peste huma?

11 răspunsuri:
Stefan
| Stefan a răspuns:

Cel mai indicat e sa varuiesti cu lavabila datorit avantajelor care ti le ofera. Spor la treaba.

| machupicchu a răspuns:

Este adevarat... lavabila nu are pori prin care sa "respire" peretele, asa cum este huma.Pe perete lav. creaza o pelicula la fel ca o foita de plastic(cand m-a inundat cel de deasupra, am gasit "o mare punga in tavan, plina cu apa") Este preferata pt.ca are o culoare clara si nuante luminoase(mai ales alb) iar huma este galbuie indiferant cat kaolin ii pui.

| DMV a răspuns:

Nu e deloc ok. In maxim o luna ti se cojesc peretii pentru ca huma nu mai "respira". Curatit si spalat pereti (am trecut si eu prin chinul asta), amorsa, lavabila.

| domidoc a răspuns:

Nuuuuu...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Daca huma e in strat foaete subtire, nu e o problema.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mai bine nu.Lavabila nu-i pentru huma

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Huma cand se umezeste incepe sa cada deci nu e o idee buna. Trebuie sa speli huma de pe pereti, sa ii repari daca e cazul si abia apoi dai cu lavabila.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Lavabila nu este buna, in general.Nici macar aceea despre care se spune ca e antimucegai.Si noi am dat cu aceea, si avem probleme.Lavabila nu lasa peretele sa "respire". Sa nu te lasi convins/convinsa de nimeni sa dai cu lavabila. Cel mai bine e sa dai cu var.Varul e sfant.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Un apartament care are calcio-vechio varuit cu huma si praf de mica. Cum se poate varui astazi. Apartamentul are 20 ani.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu recomand. sau foloseste o amorsa f puternica. De ce nu pui placi ghips carton(rigips)?

| mona76 a răspuns:

Nu stiu cine a inventat porcaria asta de huma, dar clar trebuie data jos sau cel putin spalati peretii.Stiu ca nu e tocmai placut, intrebarea asta am pus-o si eu de cateva ori pana sa ma apuc de zugravit...si in final am dat-o jos...