| andeea_soare a întrebat:

E periculos sa am cele mai importante aparate in aceeasi priza? Am un prelungitor in care am pus televizorul, masina de spalat, computerul si aerul conditionat...

Răspuns Câştigător
| Wolv a răspuns:

Depinde de incarcarea pe priza respectiva care se traduce in final in consumul pe siguranta corespunzatoare prizei.
Aerul conditionat si masina de spalat sunt consumatoare mari si daca siguranta este prea mare s-ar putea ca in cazul unui scurt-circuit, siguranta sa nu sara si sa ti se arda sursa calculatorului sau transformatorul televizorului - sau, si mai rau, sa se topeasca firele de curent (eventual sa inceapa sa arda) si sa-ti ia foc casa (sigur, scenariul este destul de extrem dar nu imposibil).
Prin urmare este indicat ca masina de spalat sa aiba siguranta ei (deci sa aiba fire trase doar pentru ea in tabloul electric) si similar aerul conditionat.
Altfel, asa cum am spus, risti sa fi nevoita sa-ti schimbi niste componente in calculator (cel mai probabil sursa) sau sa te duci cu televizorul la reparat sau (in cel mai rau caz) sa-ti ia foc casa (chiar nu glumesc, se poate intampla).

9 răspunsuri:
assiris
| assiris a răspuns:

Ceea ce spui tu ca ai este o combinatie periculoasa. Trebuie sa stii ca o priza nu suporta orice si oricat, poate lua foc in orice moment daca sunt depasite anumite consumuri. Gindeste-te ca la priza vin doua fire dupa care pleaca un numar mult mai mare spre consumatori de putere: (masina de spalat, aerul conditionat). Un defect produs de unul din aceste aparate puternice poate antrena dupa sine si defectarea altora mai sensibile (calculator, televizor etc.) ATENTIE! de multe ori astfel de utilizari au fost cauza unor dezastre.

| JayLeno a răspuns:

FOARTE PERICULOS! risti sa iei foc.

| Dara a răspuns:

Doar atatea?! Sigur nu mai ai un locsor acolo si pentru aspirator?:-))

| felician a răspuns:

Roaga pe cineva sa iti faca o impamantare, astfel nu va mai fi chiar deloc periculos, supraincarcarea se va descarca in pamant, iar aparatele nu vor avea de suferit. Stiu ca nu le folosesti pe toate odata, asa ca nu este ceva de speriat, eu am 7 stechere intr-un prelungitor de 3 si, sincer, nu se simte, vorbesc serios incerca sa vorbesti cu un electrician si o sa iti spuna ca daca firele sunt mai groase rezista. Daca sunt mai subtiri, ia unul cu cablu mai gros si impamantare si poti face chiar tu impamantarea propiu-zisa, bagi o teava la 2 metri in pmant undeva aproape de priza si legi un fir de cupru dintr-o bucata de teava si restul aparatelor care solicita priza respectiva sau chiar de priza.
Te las cu bine, nu-i greu, contacteaza-ma daca vrei detalii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E foarte periculos fiindca pot sa iti ia foc...

| florentina_2607 a răspuns:

Daca nu se arde siguranta de la tabloul electric e ok

| tudor_cozocz a răspuns:

Daca nu le folosesti concomitent, nu e o problema. Daca sunt toate in priza, s-ar putea sa faca scurt.

| alexyz a răspuns:

Eu am o prietena care a patit-o exact asa. Avea intr-o singura priza foarte multe aparate si a facut scurt, iar sursa computerului s-a ars.

| joana a răspuns:

Eu stiu ca pentru masina de spalat si calculator este obligatoriu sa ai impamantare ( legare la pamant) proprie, in caz contrar garantia produsului respectiv se anuleaza. iar pentru un prelungitor toate cele 4 aparate este fff mult. Verifica si in manualul de utilizare a produselor si impreuna cu un electrician dc priza are impamantare.