| Blacksun a întrebat:

Mi-am cumparat un boiler dar problema e ca am priza stricata si singura alternativa e sa-l conectez la un prelungitor. E periculos?

7 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Si eu am boilerul conectat la prelungitor, din acelasi motiv. Prelungitorul este cu impamantare, iar siguranta pe care e priza in care-i bagat e automata si ceva mai mare decat celelalte. Nu ma intreba de cat, ca nu stiu.

| karakedi13 a răspuns:

Bună. Ideea cu prelungitorul este foarte bună, dar să nu cumva să conectezi prelungitorul la priza stricată. Cel mai bine este să repari priza, și apoi să pui în aplicare planul cu prelungitorul. Cu priza defectă, riști evenimente nedorite (gen incendiu) happy Sper că te-am ajutat! Succes! happy

| karakedi13 a răspuns:

Bună. Ideea cu prelungitorul este foarte bună, dar să nu cumva să conectezi prelungitorul la priza stricată. Cel mai bine este să repari priza, și apoi să pui în aplicare planul cu prelungitorul. Cu priza defectă, datorită contactului imperfect riști evenimente nedorite (gen incendiu) happy Sper că te-am ajutat! Succes! happy

| florin752010 a răspuns:

Nu, dar cauta totusi ca prelungitorul sa fie cu impamantare. Daca nu ai, cere la magazin,"cu impamantare". Are 3 fire de cablaj.

| florin752010 a răspuns:

Anonimule, pe ce ca esti talamba, mai ai curaj sa deschizi gura? "caci" ce reprezinta acel cuvant?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Foarte periculos daca nu sti cum.
Nu stiu ce instalatie electrica ai, dar posibil veche. Consumul aparatului este mare, deci alimentarea prin circuitele normale de priza poate duce la necazuri! Adica scurt / incendiu...
Cel mai sigur pentru viata, linistea ta, si casa ta : trage un circuit special direct din tablou, circuit de 2, 5mm x3, printr-o protectie diferentiala de min 16 A. Montezi o priza " adevarata " care sa suporte curentul consumat si stai fara grija.
Cu prelungitoare " pocnitori " alimentate din prize de 2 lei, prin doze nu se stie cum facute, te risti.
Pentru tras firul poti folosi asa ceva : http://www.magazin.euro1.ro/39-conductor-myf-25-colac-100m.html
Prin canal de cablu : http://www.comtec-int.ro/....../index.php
Prin asa tip de siguranta : http://www.okazii.ro/......OMATA.html
O priza suko de 16 A : http://www.electricmetsan.ro/....../index.php
Stecher de 16 A http://www.electricmetsan.ro/....../index.php
Mai ramine sa contactezi un electrician sa te rezolve, dar acum macar sti cam ce trebuie, ce sa ceri.
florin 752010 / prelungitor cu 3 fire, nu inseamna nimic. Se spune 3x grosimea firului. Nu te mai baga caci nu cunosti.
( adolf )

| Blacksun explică:

Va multumesc pentru raspunsuri!