| blackitty a întrebat:

Heeelllp! de ce mi se usuca bonsaiul? sad crying de abia l am cumparat d acum 4 zile...si frunzele verzi se usuca si cad (frunzele pastrandu si culoarea )

Răspuns Câştigător
| Giovanna a răspuns:

E tare greu de avut grija de un bonsai, depinde si ce soi de bonsai e. Eu am avut un ligustrum sinensis si am patit la fel ca si tine sad asa ca am dus frunzulita la analiza si mi-a preparat o solutie cu care l-am stropit. Sunt tare pretentiosi, e posibil sa ii cada frunzele din cauza ca a schimbat mediul, mai ales cum explici tu ca frunzele isi pastreaza culoarea. Ai maaare grija sa nu stea in apropierea unei surse de caldura ca se poate sa fie asta cauza, sa nu stea in curent. Sa fie udat corespunzator, adica aproximtiv odata pe saptamana il scufunzi in lighean cu apa si il lasi asa vreo 5 minute dupa care il scoti. Apoi pe parcursul saptamanii, in functie si de temperatura din camera, pulverizezi apa pe sol pentru a mentine muschiul acela verde (semn al unui bonsai sanatos) dar pulverizezi si copacelul cu apa. Iti cumperi un ingrasamant special pentru bonsai, il foloseti conform instructiunilor si nu prea are cum sa moara asa. Sunt soiuri de bonsai care isi pierd frunzele in anumte perioade, sau care doar si le regenereaza, al meu a avut multe momente cand ramanea chel laughing cel mai bine ar fi sa duci niste frunzulite la analiza (daca esti din cj iti indic sa mergi la Magnolia) si ei iti vor spune cu exactitate cauza. Bafta!

1 răspuns:
| midnight a răspuns:

Am avut si eu un bonsai... n-a rezistat mai mult de 2 saptamani. de un bonsai trebuie sa ai o grija imensa. se presupune ca trebuie savorbesti cu el, mai ceva decat cu un om. bineinteles ca oricat de nebunaas fi n-o sa ma vezi vorbind cu un copac 8-}. uite-aici http://www.gradinamea.ro/......543_1.html