| AnaMariaAurelia a întrebat:

Hei! Buna! Ma puteti ajuta? Cum pot mentine mai bine curatenia in casa si cum ii pot influenta si pe fratii mei sa faca acest lucru? Ador curatenia, dar nu imi place foarte mult sa o fac.

Răspuns Câştigător
| myrandalove a răspuns:

Salut! Trebuie sa recunosc ca este o adevărată dilemă...Si eu am trecut prin ceva asemănător si m-am straduit foarte mult sa-mi conving fratele sa mențină curatenia deoarece oferă un aspect frumos si este bine pentru sănătatea noastră! Uite la ce metode am apelat pentru a-mi îndeplini dorința:
- prima reactie a unei fete când vine vorba de curățenie, este nervozitatea. De obicei suntem predispuse sa ne enervam când nu ne este apreciat efortul in fata fratilor mai mici, dar daca vrei rezultate trebuie sa cedezi. Ai putea încerca sa te prefaci ca nu-ti pasa si atunci când sunt într-o dispoziție convenabilă sa le vorbesti pe un tot foarte delicat si sa-i rogi sa faca ceva... Este foarte posibil sa accepte sau sa-i ademenești cu ceva dulce ( cei mici nu rezista ). Însă asta nu e o solutie pe termen lung...
- poti incerca sa vorbești cu parintii tai... De exemplu : eu făcusem curățenie in camera iar din urma mea, fratele meu a răvășit totul... M-am dus la mama si i-am povestit iar ea l-a pus la treaba ( mamelelor le plac curățenia).
- o alta solutie ar fi sa fie ei in locul tau
Ex: Ma certasem cu fratele meu, tot din acelasi subiect, asa ca am facut schimb de sarcini. Eu am preluat sarcinile lui ( sa-mi fac temele, sa stau la calculator) iar el le-a luat pe ale mele ( sa spăl vasele, sa matur, sa ud gradina, sa sterg praful etc. ) si abia atunci a realizat cat de greu este...
Succes si tie cu fratii tau si sper ca te-am ajutat!

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Cred ca mai degraba vrei sa faca doar fratii tai curatenia.Ai spus clar ca nu iti place sa o faci.Si nici nu o adori.Asta e clar.Va trebui sa faceti cu totii.Inclusiv tu.Ca doar locuiti impreuna.

| cristimihailov a răspuns:

Eu as face un pariu: daca reuseste sa tina curatenia (si aici specifici clar conditiile), atunci vorbesti cu mama ta sa ii dea prin tine niste bani (ca si cand ar veni de la tine).

Cu alte cuvinte il platesti pentru asta.

| public999 a răspuns:

Buna,
uite aici niste sfaturi
http://www.divahair.ro/......mult_timp/
Si mie imi place curatenia, dar daca vrei sa fie curat, trebuie si sa iti placa sa o faci :) daca nu faci nu are cum sa fie curat :)
Incearca mereu sa strangi lucrurile din urma ta, nu iti ia atat de mult timp precum crezi (este mai greu cand se gramadesc mai multe odata), strangeti mereu hainele, lucrurile, si strange si spala tot dupa ce termini mancarea la bucatarie, de exemplu. Iar fratilor tai incearca sa le explici de asemenea sa se invete sa isi stranga mereu din urma lor, si fii tu insuti prin persoana ta un exemplu pentru ei!
Fa-ti un program/o zi cand o dedici curateniei generale, si respect-o! Astfel vei trai mereu intr-un mediu curat.
Succes, spor la curatenie si numai bine.