| anonim_4396 a întrebat:

Va exploateaza parintii?
Cam ce trebuie si ce nu trebuie sa faca copiii, in materie de "ajutor in gospodarie"?
Voi cu ce contribuiti la curatenia in casa, si cam ce va displace sa faceti?

5 răspunsuri:
| aaaaaaaaaaaaa1234 a răspuns:

Potato

| Shatteredx a răspuns:

Nu cu mult trebuie sa contribui, insa tine de bunul simt sa stii sa nu-ti trantesti farfuria in chiuveta dupa ce mananci, sa-ti speli vasele tot timpul, sa-ti mentii camera curata si sa nu-ti lasi toate boarfele imprastiate prin casa. Unde murdaresti, tu cureti. Atat.
Nu cred ca sunt multi parinti care isi exploateaza copiii, obligandu-i sa aspire, sa gateasca, sa faca cumparaturi si sa spele haine si daca sunt, aceia nu-s parinti, sunt niste lenesi care si-au facut copii ca sa le faca lor treburile. Si ce ca ai servici si muncesti 8-10 ore pe zi? Dupa ce dracu ti-ai facut copil daca stiai ca-ti va fi asa greu?
Nu, nu locuiesc cu parintii dar asta e parerea mea.

| Danut_Popa_1961 a răspuns:

In general parintii vor ca odraslele lor sa fie pregatite pentru viata. Unii poate exagereaza, dar sa nu uitam ca obiceiurile de acasa le aratam si in societate, eventual in vizite, excursii, tabere.Impresia pe care o facem atunci se rasfrange si asupra parintilor.Pe scurt trebuie sa-ti intre in reflex anumite lucruri. Facutul patului dimineata,aerisirea camerei,punerea la loc a lucrurilor imprastiate, fara haine murdare pe sub pat, praful sters pe mobila, spalarea unei farfurii pe care ai folosit-o intre mese, dusul gunoiului.Cred ca e suficient. Poate mama face toate astea, dar ar aprecia sa vada si inclinatia ta spre ordine.Nu uita ca la un moment dat vei fi undeva, ca musafir, sau in vreo tabara, ori deplasare.Bafta!

| BogdanelululTheGodfather a răspuns:

Ii rog pe toti cei ce vad aceasta intrebare sa NU raspunda!

| Axz_axn_1978 a răspuns:

Locuiesti in casa respectiva? Crezi ca ai putea fi de folos? Daca ii ajuti te simti exploatata? Dar cand primesti ajutor de la ei cum te simti?
In viata trebuie sa dai ceva la schimb,daca iti speli farfuria in care ai mancat,daca dai cu aspiratorul acolo unde ai facut mizerie,daca te ingrijesti singura cand parintii tai se duc sa iti aduca bani ti se pare o exploatare?

Asta tine de locul unde stai,sa ii respecti,poate ei sunt impovarati de griji,rate, sa iti asigure traiul, sa te creasca, nu crezi ca ai putea sa o ajuti pe mama ta la gospodarie?

Daca ai curat in casa este rusine? Cine sta mai mult in casa ei sau tu?
Omul sfinteste locul asa zice un proverb, prin urmare esti om si acel loc apare exact cum esti tu.