| XAthenaX a întrebat:

Hei, nu stiti cumva o solutie antimucegai buna? A inceput sa se mucegaiasca peretele in baie intr-un coltisor, e putin dar vreau sa il elimin cat mai repede sa nu se intinda in toata baia.

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Clorul, este rapid si foarte eficient!
Atentie, foloseste manusi in maini si protejeaza-ti hainele, ca decoloreaza pe tot ce pica.
Practic, se imbina o carpa, sau un burete si se sterge bine peretele, acolo unde a aparut mucegaiul.
Se lasa sa se usuce si apoi se foloseste baia.

| Iunix a răspuns:

Încearcă Savo antimucegai. https://www.google.ro/......ps?/search

Reclama chiar e pe bune, am dat și eu într-un colț și mucegaiul a dispărut în câteva minute fără nicio exagerare.

| Peridava a răspuns:

Cea mai buna solutie este eliminarea cauzei. Daca e numai "un coltisor", inseamna ca undeva curge apa permanent. Ai o teava sparta. Poti sa dai si cu mama solutiilor, mucegaiul se va extinde.

| Doja a răspuns:

Ia-ti o lampa cu ultra-violete. O tii pornita niste minute in baie (tu stand departe de ea, ca sa nu faci cancer) si vei scapa de mucegai.

| gheorghe699 a răspuns:

Am avut aceasta problema, am incercat toate produsele pe baza de clor, am consultat zugrafi renumiti, dar mucegaiul reaparea ..intro zi am avut o discutie cu un ing. chimist, si mi-a dat solutia salvatoare; mucegaiul este o ciuperca, pe care o combati cu sulfat de cupru, cumperi 1kg de sulfat de cupru (piatra vanata )de la cei ce vand pesticide, faci o solutie de 1/25 si o dai pe perete, 1-2 straturi, problema este ca peretele prinde o tenta de albastru, in rest nu o sa mai ai mucegai.bafta!

| PavelAndrei78 a răspuns:

In primul rand ar trebui sa identificati sursa umezelii, poate e o teava sparta. Daca este insa vorba doar de condens si din aceasta cauza se produce mucegaiul, incepeti prin a verifica cat de adanc a patruns in perete, indepartati stratul afectat si refaceti tencuiala. Daca este doar la suprafata, atunci spalati bine peretele cu otet si lasati sa se usuce foarte bine.Este necesar sa se faca o aerisire corespunzatoare si verificati umiditatea. In baie. Pentru baie, bucatarie, spatii cu umiditate crescuta, este recomandata o lavabila cu permeabilitate la vapori care lasa peretele sa respire. Eu am folosit Aeria Gold all-inclusive si nu am probleme.