| Bogdan2304 a întrebat:

vreau sa imi construiesc o casa din caramida de 200 m patrati fara etaj.

Cam cati bani mi-ar trebui sa o fac casa la rosu

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

In afara de teren (doar fundatie+ziduri+acoperis) te poate costa intre 200-500 euro/metrii patrati, in functie de proiect si materialele folosite.

| Balan_Sebi_1998 a răspuns:

Cam cati are Becali si inca un pic

| Bogdan2304 explică (pentru Balan_Sebi_1998):

Becali are sute de mi de euro n-are cum sa coste atat nu fac palate de zeci de etaje

| Ilie_Razvan_Adrian_1968 a răspuns:

Recomandarea mea, este sa o faci din styructura de cadre din beton cu zidarie de BCA YTONG 37, 5-40 CM, asa nu mai ai nevoie de termosistem, o tencuiesti imediat dupa ce ai terminat acoperisul, plus o mina fina de adeziv de termosistem, iar dupa un an poti sa i dai o vopsea sau tencuiala decorativa(plasa si adeziv ), iar la interior, rigips cu vata minerala pe peretii perimetrali, iar peretii despartitori /interiori, lipesti rigips cu rifix. Decit sa bagi bani in manopera, mai bine in materiale de calitate si mai putin in manopera, toate cele descrise de mine duc undeva catre 45000- 48000 euro, plus acoperisul la gata. Fara instalatii, fara tras curent, apa si gaze, fara gard ok, astea s alta socoteala, contructia la gri sa zicem, la rosu, undeva la 40000 euro, va spun un pret real, pe o casa construita corect, nu cotete sau grajduri facute de Dorel. Ing Razvan Ilie 0737755579, pentru alte detalii.

| Ilie_Razvan_Adrian_1968 a răspuns:

Caramida nu prea renteaza, toti idiotii fac caramida, e scumapa si n ai mare siguranta din punct de vedere seismic si termic, GVP ul a ajuns vai de el, nici un GVP fie el si porotherm original-care i foarte scump, nu are rezistenta pe care o declara 15-20 N/mm, numai facaturi, asa la BCA, stii ca are 3-4 N/mm, faci structura ceva mai groasa, dar scapi de termosistem. Fiind numai parter structura nu e cu mult mai scumpa decat la caramida, undeva la maxim 10-12% deoarece intra ceva pc52/BST 500 mai mult si ceva beton mai mult. Bafta si rabdare, Razvan