| Rihanna_3638 a întrebat:

Hidroforul meu se porneste foarte des... va rog, sa-mi dati un sfat; ce sa fac!
Dau funda!:d

6 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Daca porneste fara ca cineva sa deschida un robinet, evident undeva sunt pierderi. Daca porneste prea des in sensul ca porneste imediat ce ai deschis robinetul, desi ai folosit foarte putina apa, lucru care nu se intampla cand era nou, posibil ca o defectiune sa il impiedice sa umple butelia (de exemplu s-a adunat apa intre membrana si butelie).
Daca ai impresia ca porneste prea des inca de la instalare, inseamna ca ai ales un hidrofor cu o butelie prea mica pentru nevoile tale.

| Arthur a răspuns:

Prima dată trebuie să verifici presiunea în perna de aer. Dacă a pierdut din presiune se întâmplă acelaşi lucru. Dacă a pierdut doar, readuci presiunea la normal pompând aer până ajungi să-ţi indice manometrul în perna de aer aproximativ 1, 5 atmosfere. Dacă este spartă se schimbă ( cauciucul pernei de aer ).

| Reek54 a răspuns:

Pai daca nu are un prim bazin in care sa incarce apa si trage direct. normal ca porneste foarte des, adica cand dai drumu la apa, daca aveai un prim bazin in care sa traga ceva mai maricel sub presiune, se consuma mai intai apa din acel bazin iar apoi hidroforul in reincarca cu apa, si pornea mult mai rar.

| 21ndstillachild a răspuns:

Tevi crapate

| mariaruxandra a răspuns:

Buna! Asa mi s-a intamplat si mie.Am chemat un domn ce se pricepea si ne-a spus sa cumparam altu.Iti recomand sa chemi pe cineva cu experienta. Sper ca te-am ajutat.

| C_Donca_Adrian_1978 a răspuns:

Daca ai ceva tevi sparte si ai scurgeri de apa hidroforul porneste singur ca sa-si refaca presiunea. am patit la fel si eu!