| camelia_danculescu a întrebat:

Hmm, mi s-au pus geamuri termopan si am ramas cu multa spuma pe care trebuie sa o inlatur. In afara de a o taia, mai exista si alte metode de inlaturare a ei? Nu stiu daca retin bine, insa auzisem de un spray care ajuta la indepartarea unei astfel de spume. Exista asa ceva?

3 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Sprayul indeparteaza spuma inainte de intarire. Nici intr-un caz nu trebuie indepartata chimic, ci doar prin taierea surplusului. Lasa asta in grija mesterului care va repara peretele, dureaza doua minute. In plus, spuma taiata se deterioreaza la ultraviolete mult mai repede decat cea netăiată.

| cristi202 a răspuns:

Orice spray ar fi, nu va indeparta spuma atit cit e nevoie. S-ar putea sa te trezesti, mai ales pentru ca nu ai mai folosit asa ceva si nu stii cit de mult sa dai cu sprayul, ca iti topeste toata spuma in unele locuri, si atunci te complici ca trebuie sa dai din nou cu spuma.
Mie mi se pare treaba cea mai usoara din tot ce tine de amenajari interioare. Cu un cutter, sau un cutit de rigips cum folosesc eu, mare si cu zimti, un geam il fac in 5 minute pe o parte, pentru ca spuma se taie foarte usor. Pui lama cutterului cit mai pe marginea geamului, sa fie in acelasi plan cu tocul geamului, si culisezi cutterul pe margine taind spuma.

| mihai69 a răspuns:

O fi, dar eu nu am auzit.
După ce o tai, se aplică un strat de silicon peste toată suprafața expusă, ca să reziste în timp, altfel „putrezește".