| mellisa_1721 a întrebat:

In cat timp ies petunii dupa semanat?

1 răspuns:
caramela
| caramela a răspuns:

Buna,
Inmultirea petuniilorhappy

Inmultirea se poate face prin seminte. Durata de germinare este de o saptamana, la o temperaturã de peste 20 de grade C in rasadnita. Semintele se presara direct pe solul umed. Umiditatea trebuie mentinuta pe toata perioada de germinare.

Plantele nou apãrute trebuiesc replicate. Dupa transplantarea in ghivece sau direct in gradina, planta trebuie ciupita pentru a favoriza dezvoltarea laterala. Se poate muta direct in gradina in luna mai. Mult succeshappy

Semanarea directa in gradina se poate face de asemenea in luna mai. Insa cea mai facila metoda de a avea petunii in gradina este sa cumparam rasaduri

Totusi, nu e prea tarziu? oarecum nu cred cai avea ceva de pierdut daca incerciwinking