| RaZvy97RaZvy a întrebat:

Nu stii in cat timp "rasar" capsunii. Daca azi i-am semanat intr-un ghiveci de flori...(puteti sa-mi mai dati si alte sfaturi )
FUNDA!

P. S: dupa ce cresc si se mai incalzeste afara o sa-i mut in gradina.

Răspuns Câştigător
| Danut_Popa_1961 a răspuns:

Cam in 15-20 zile. Daca e prima serie, cand ii transferi in gradina e bine sa-i protejezi. Poti folosi sticle de plastic, taiate in doua, si partea de fund si cea cu dop. E bine sa aplici niste gauri laterale pentru aerisire, cam de diametrul unei tigari.Aceste gauri sa fie cumva deasupra, curentul de aer sa nu fie pe planta.Cam 3 gauri in triunghi pe fiecare parte. Udarea o faci intre sticle, sau introduci un furtunas de vreo 25 cm.in dopul unei sticle pe care-l introduci in gaurile de aerisire si stropesti langa planta prin strangerea sticlei. Da sticlele jos cand plantele sunt suficient de robuste.Trebuie protejate si contra manei sau daunatorilor prin stropire, dupa ce le descoperi.Bafta!

3 răspunsuri:
| RaZvy97RaZvy explică:

Multumesc foarte mult pentru sfaturi.Deci am de asteptat.

| legumicultura2005 a răspuns:

Pt mai multe detalii, contactati-ma la id yahoo messenger: legumicultura2005

| Sebastian_Mesa_1993 a răspuns:

Salut! Eu te-as fi sfatuit sa ii pui direct in gradina, primul capsune il vei manca aproximativ peste 3 luni daca totul merge bine.Despre rasarit, posibil sa rasara in 2 saptamani, insa doar niste frunzulite.