| alexRE a întrebat:

In fiecare iarna am o problema enervanta, Imi transpira geamurile termopan cu PVC.
Ce pot face ca sa scap de problema asta?
Dau funda.

9 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Le lasi deschise big grin.
Nu prea ai cum sa scapi de efect, ci doar de cauza. Cauza "transpiratiei" este condensarea vaporilor de apa din incapere pe suprafata rece a geamului. Geamul nu ai cum sa il incalzesti, solutia ramane mentinerea unei atmosfere mai uscate in locuinta. Cum se face asta: nelasand usile la bucatarie si baie deschise, folosind hota la bucatarie respectiv un ventilator la baie, nelasand haine la uscat in interior, aerisind de mai multe ori pe zi in reprize scurte, eliminand plantele din casa, folosind dezumidificatoare samd.
Oricat de bun ar fi un termopan, nu este defect daca transpira, ba dimpotriva, intr-o atmosfera cu umiditate moderata, lipsa transpiratiei poate indica faptul ca geamul nu este etans. Sau mai rau, daca transpiratia apare pe pereti (igrasie) si geamul este uscat, inseamna ca acestia sunt mai reci decat geamul, dar de vina nu e acesta, ci izolatia proasta a peretilor.

| katala a răspuns:

Ai doua posibilitati :
cumperi dezumidificator pentru fiecare camera care transpira
aerisesti mai des (e mai putin costisitor)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Schimba sticla

| sweetcupcake97 a răspuns:

Geamurile sunt defecte. Normal ele nu au voie sa transpire.

| Krisally a răspuns:

Pentru cei care mai au probleme de acest gen va recomand din toata inima sa apelati la cei de la http://www.reparatiitamplarie.ro/.

| alisa9875 a răspuns:

Http://revizii-termopane.ro/ puteti gasi aici informatii sau ii puteti suna, am apelat si eu la ei, sunt foarte prompti.

| unchiu7 a răspuns:

Daca ai plante in ghiveci pe langa fereastra, trebuie sa le indepartezi. Poate fi una dintre cauze.

| nicoleta_1725 a răspuns:

Ei folie izolatoare si tii mai mult gemul deschis ca sa intre aer, seoarece din cauza caldurii din casa cand deschizi o usa se face curent si de aia se face aburi pe geam! funda!

| NiculaeAdrian a răspuns:

Incearca sa gasesti solutia la condensul la termopane pe acest site.