| Feyenooord666666 a întrebat:

In tevile de gaz din apartamente se regaseste si monoxid de carbon?
Ma gandesc sa achizitionez un detector de monoxid de carbon.

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

In tevile de gaz se gaseste gaz metan si - in cantitati mici - impuritati diferite.
Cand gazul metan arde complet, atunci se produce dioxid de carbon si apa (plus impuritatile).
Daca arderea este incompleta (lipsa de oxigen suficient), atunci se produce si monoxid de carbon.
Gazele de ardere sunt periculoase atunci cand nu se evacueaza complet prin horn.

La arderea gazului pot fi 2 pericole majore:
1. Hornul nu are tiraj bun si nu evacueaza gazele arse
2. Incaperea nu este aerisita si arde oxigenul din aerul din incapere.

| Feyenooord666666 explică (pentru Bula):

Deci un astfel de detector este mai indicat la o casa?

| Bula a răspuns (pentru Feyenooord666666):

Un astfel de detector este indicat orinde este ardere de foc, mai ales daca hornul nu are "tragere" destul de buna si incaperea nu este suficient aerisita.

| Feyenooord666666 explică (pentru Bula):

Multumesc frumos!

7 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Epocalul relian... Pana acum credeam ca a facut fizica cu femeia de servici, dar acu vad ca a facut chimie cu ea. Or fi fost doua?!?

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

La racordul de gaz metan este obligatoriu detectorul de gaz.
Detectorul de monoxid NU il poate inlocui.

| relian a răspuns:

laughing Auzi raspuns castigator l a bula. Gazu metan arde complet,atunci se produce bioxid de carbon si apa zice el laughing,pai ba bula daca ar arde complet nu ar mai rezulta nimic in urma laughing ar arde dupa formula lu Einstein deci nu ar mai rezulta bioxid de carbon frate.

In sf gazu arde si raman si ceva noxe,dei nu arde complet,ramane monoxid de carbon,deci nmu arde tot ce este in axcel gaz. Gazu,lenmnu,benzina motorina,petrolul nu poate arde complet,adica nu se transforma totu in energie.
In cazul hidrocarburilor,deci numele ce zice? hidro si carburi,adica hidrogen si carbon,asta contine gazu,petrolul,arde hidrogenul iar carbonul ramane,se combina cu oxigenul si rezulta CO adica monoxid de carbon,asta asa in mare.

Deci prin arderea gazului natural,sau a butanului,ori a propanului o mica parte nu arde ala este C care se combina cu oxigenul din aer si rezulta CO, adica monoxid de carbon.
Cand deschizi aragazu ala elimina in bucatarie si CO,dar pentru ca tu esti treaza,pentru ca aerisesti, pentru ca nu lasi aprins aragazu tot timpul ala se duce, nu se acumuleaza.

Dar daca ai aragaz, ai si centrala de caldura pe gaz, ai si boiler pe gaz, atunci este indicat sa ai in dormitor, atentie in dormitor doara, detectror de monoxid de carbon.De ce?
Pt ca in dormitort dormi,iar cand dormi nu prea mai simti multe,.iar daca se intampla ca monoxidu de carbon sa se acumuleze,atunci adormi definitiv fara sa stii laughing

Nu se pune detector de CO in bucatarie sau living,pentru ca ala o sa sune oricum,aragazu de merge eleimina si CO iar ala o sa deteteze si te suna intruna laughing tu esti treaz cand esti la bucatarie,deci nu-i pericol cat esti treaz,ai simti daca ametesti sau ceva genu asta., iesi afara, deschizi fereastra.
Unde gasesti detector de CO? La magazine, la dedeman, acolo unsde gasesti si detectoare de gaz metan, care nu-ti trebuie, care is de fapt bani irositi laughing deci cumperi detector de CO decat de gaz metan pe care deja il detectezi tu singur cu nasu, il simti rapid si de la distanta.

In tevile de gaz nu exista monoxid de carbon, asta rezulta prin ardere.In Teava ai doara gaze naturale,alea ies afara in arzator,acolo ard, iar ce ramne este monoxidu de carbon, care este scos afara de ventilatorul cel are centrala si il arunca afara pe acel burlan, pentru aia este burlanu ala scos afara sa elimine monoxidu asta.

De ce este nenvoie de detector de CO? Pt ca unoeri arzatorul ala ar putea sa se gaureasca iar noxele sa iasa in incapere, sau pentru ca unia dau drumu la aragaz sa faca cald, iar aragazu nu are evacuare a gazelor arse afara, deci noxele raman in casa, iar daca noxele ating un anume nivel daunator pentru om, atunci ala incepe sa sune.

cam asta e in mare despre detectoarelele astea.Se pot intampla accidente, gazele arse sa iasa in casa si este periculos pentru om, poti sa dormi si sa te duci de tot de suflet.

Monoxid de carbon este eliminat si cand se foloseste benzina, motorina, pe teava de la esapament de la masina iese si monoxid de asta de carbon, benzina este tot o hidrocarbura.

| relian a răspuns:

Daca vrei reactia completa,atunci iese si apa,sau rezulta si apadar sa rezulte apa este nevoie de mai mult decat gaz si oxigen,apa nu se obtine asa de usor,deci ar fi nevoie de un catalizator,gen cum este ala de la masina,Deci nu stiu daca centralele astea de caldura pe gaz sunt prevazute cu catalizatoare,Daca au catalizator atunci este f bine,alea catalizeaza si noxe,va rezulta si apa. Deci hidrocarbura are H si C,tu ai oxigen in aer,arderea are loc in prezenta oxigenului din aer,Hidrogenul arde, dar nu arde complet asa cum zice bula, el se contrazice singur laughing ca de ar fi arzand complet nu ar mai fi rezultata moxid de carbon si apa.Dar apa rezulta dfoara daca folosesti un catalizator

Monoxidu ala de carbon vine de la carbonu care se afla in gaz + oxigenul care se afla in aer, se combina si rezulta CO.
Hidrogenul din gaz nu arde tot, o parte se combina cu oxigenul din aer, dar asta in prezenta unui catalizator, asta daca centrala are asa ceva si rezulta apa adica H2O laughing deci pana la urma dl bula gazu nu arde complet laughing ca de ar fi fost asa am fi avut energie balamuc, ai fi putut sa dai la toti vecinii laughing arderea completa este formula aia a lui Einstein E=mc2 mai treci si pe la scoala bula, nu doara pe net.

Deci formula aia daca ar putea sa fie aplicata atunci da toata materia find transormata in energie, in urma nu mai ramane nic happy