| SERIALS a întrebat:

La cate grade, cate rotatii se spala asternuturile si lenjeria de pat?
Am gasit ceva informatii ca se spala la o temperatura de peste 60 de grade, astfel mor bacteriile, dar nu gasesc alte informatii, gen cate rotatii.

5 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu conteaza cate rotatii pe minut, astea sunt rotatiile de stoarcere, cu cat numarul mai mare, cu atat hainele ies mai uscate si necesita o uscare mai scurta. Insa ies si mai sifonate, asa ca eu ma limitez la 1000 de rotatii pe minut. In rest, se spala la 60 de grade si cu un program in care spalarea propriu-zis sa dureze minim o ora fara clatire si stoarcere)

| relian a răspuns:

Le speli cu apa rece, asa e cel mai bine, asta daca sunt din bumbac 100%.In cazul in care le vei spala cu apa fierbinte or sa se micsoreze si sa vezi dupa cascadorii rasului laughing. Doara nu le tii pe pat cate o luna de zile.Asternuturile se tin max o saptamana, deci ar trebuie sa ai cel putin 2 schimburi, de preferat ar fi 3, dar acu merge si 2 schimburi.Doara nu dormi in ele asa murdar, dormi curat, alea nu au jeg pe ele laughing asculta ce zic, daca le speli cu apa fierbinte dupa cateva spalari le poti folosi pentru sugari ca sigur nu o sa mai iti incapa unde le folosesti acum. Llegat de rotatii nu cred ca poti tu controla cum sa spele masina,.aia este facuta sa spele cum stie ea cel mai bine.Nici cand stoarce nu stiu daca e masina careia sai alegi tu rotatiile, cel putin eu nu am vazut sau nici nu am fost curios de chestii de genul asta, sa ma intereseze rotatiile unei masini.

| Superior a răspuns:

Traiesti! Imi era dor de tine!

| SERIALS explică (pentru Superior):

Va cunosc de undeva?

| alex15ccc a răspuns:

Daca sunt complet albe si din bumbac poti sa le speli si la 90 de grade cu clor, ca sa se albeasca. in principal, ar trebui sa te uiti si pe eticheta, acolo scrie exact cum sa le speli.