| anonim_4396 a întrebat:

La ce temperatura se pune termostatul de la panoul solar

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Depinde care termostat si de complexitatea automatizarii.
Temperatura maxima se regleaza la 80-85 grade.
Temperatura minima (evacuare) la 4-5 grade.
Pornire circulatie prin panou (incalzire): la minimum 5 grade peste temperatura de intrare in circuit.

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cum care termostat? cel de la panoul solar.este un circuit inchis-panou-boiler.panoul are termostat reglabil (digital-programabil, nu este default, se poate regla la temp. care vrei), apa din panou se incalzeste de la soare(!) circula prin serpentinele panoului si ajunge in boiler, de aici se intoarce in panou. ce temperatura de intrare in circuit? eventual boilerul are alt termostat reglabil de catre fiinta umana in cazul in care temp. apei scade din lipsa de soare, dar asta e alta ciorba... uitasem, in cazul in care apa se evapora din cauza temperaturii ridicate, panoul se umple automat cu cata apa ii lipseste. dar eu ma refer la programarea in conditii normale