Întrebare recomandată | vladeusebiu a întrebat:

La centrala pompa de circulatie a apei merge continuu? si atunci cand flaca e oprita?

7 răspunsuri:
| TrăieşteClipa a răspuns:

Nu merge continuu la niciun fel de centrala, doar daca circuitele au fost facute de vreun Dorel.
La cele pe gaz partea electronica a centralei decide cand sa porneasca si sa opreasca pompa.In general merge simultan cu flacara plus cateva minute dupa.

| vladeusebiu explică:

Flacara* scuze pentru greseala.

| vladeusebiu explică:

Nu am termostat la centrala am robineti cu ca termostat la calorifere.

| intrebareraspuns a răspuns:

Deci sa inteleg k e centrala pe lemne! centralele pe lemne sunt de foarte multe tipuri! ar fi bine sa imi zici ce marca si model e centrala si poate te pot ajuta! pompa de la centrala se poate regla cand sa porneasca si cand sa se opreasca, banuiesc ca a ta e pusa sa mearga permanent! trimite-mi datele centralei si poate te pot ajuta cum sa o reglez sa iti mearga cat mai bine si se consume cat mai putin!

| vladeusebiu explică (pentru intrebareraspuns):

Nu-i pe lemne este pe gaz.

| Tobias82 a răspuns (pentru intrebareraspuns):

Va salut. Eu am un atmos de 40kw cu pufer cu landomat între ele...e normal sa meargă pompa landomat continuu între cazan și puffer

| intrebareraspuns a răspuns:

Poti sa citesti putin cartea de instructiuni! pomba de apa trebuie sa mearga doar atunci cand termostatul sesizeaza o temperatura mai mica de cea dorita de dumneavoastra, pornind circuitul apei prin calorifere, pna cand temperatura camerei ajunge la cea dorita!