| Codrutzius a întrebat:

BUNĂ ZIUA! Am o centrala electrica de 4 kw este normal ca la aceasta centrala sa mearga pompa inclusa in ea continuu?
Si cand este inchisa din buton tot merge, oare de la fire? Va rog frumos sa mi spuneti cat mai rapid!

Răspuns Câştigător
regis
| regis a răspuns:

Cand e inchisa din buton, ar trebui sa se opreasca la un moment dat, chiar daca pe moment mai recircula apa deja incalzita.
Probabil nu ai un termostat de ambient legat la centrala, astfel ca ea trebuie sa mentina agentul termic la temperatura setata, probabil de aceea merge continuu. Daca nu ai un termostat de ambient ar fi bine sa iti cumperi unul, pentru ca te ajuta atat la confort cat si la economie.

2 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Pompa functioneaza fctie la ce temp a apei ai setat tu sa plece.Asa ca e va functiona atita timp cit apa va avea acea temperatura.

Nua re cum sa functioneze intruna, doar daca ai conectat-o direct la curent, deci fara sensor de temperatura fara nimic.
Daca ai centrala, ai si manual, citeste acolo, vezi trebuie sa scrie pe undeva si despre chestia asta.
Verifica sensorul ala sa nu cumva sa fie setat la min si de aia functioneaza intruna.
Dar trebuie sa setezi ca pompa sa plece la cum spun aia in manualul centralei, asa e cel mai bun.

| adryang78 a răspuns:

Pompa de recirculare ar trebui să meargă doar când cuplează centrala. Dar e mai bine să chemi un specialist.