| Stefan15768 a întrebat:

La o centrala pe lemn cu iesirea de 160 ce diametru trebuie sa aiba hornul din inox dublu izolat pentru functionarea buna a centralei?

2 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Nu neaparat de inox.
Dar într-adevăr, un horn izolat este mai eficient decat unul neizolat, daca vorbim de o centrală cu tiraj natural. Iar un horn corect izolat si dimensionat (diametru, inaltime) este esențial in functionarea acesteia.
Se dpune ca o centrala proasta functioneaza bine cu un horn foarte bun, pe cand o centrala foarte buna functioneaza prost daca nu are un horn bun.
Daca centrala este cu tiraj fortat, nu prea mai contează hornul.

| Digikey a răspuns:

Fix 160, si este recomadat sa fie din inox daca nu vrei sa-l schimbi in fiecare an.