Întrebare recomandată | KiLLr0Y a întrebat:

am o soba mica cu hornul scos pe marginea blocului, locuiesc la un bloc de pe vremea lui ceausescu cu 4 etaje. Eu sunt la etajul 3. Vreau sa cumpar o teracota de 2 m m-am gandit ca ar trebui sa schimb hornul cu ceva mai gros pentru a avea tragere mai mare. Intrebarea este: 1)Ce diametru trebuie sa aiba teava prin care trece fumul pentru a avea destula tragere ca teracota sa functioneze? Teava anterioara e de 12cm (pe unde trece fumul)
2)Ce sa pun la capatul tevii sa nu sufle vantul inapoi fumul? (nu cocos). Ofer funda!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

12 cemntimetri e foarte bun.Chestia este sa inalti cosul 4-5 metri deasupra blocului.Prima ca sa traga mai bine si a doua sa nu deranjezi vecinul de deasupra. Deasupra cosului poti pune in loc de cocos un suport cu un acoperis ca palnia, astfel incat sa nu ploua in cos. Vantul ajuta ca soba sa traga.In casa nu faci niciun cot, ca soba sa traga bine. Soba de teracota vine cu un horn patrat si scurt pe care il montezi in susul sobei si in perete.I-am uitat denimirea dar acel mic horn patrat are rolul sa inchizi soba dupa ce jarul s-a stins si soba sta calda intreaga noapte. Deci numai acel patrat sa stea intre soba si perete, fara alte coturi. bafta!

8 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu conteaza diametrul cosului si 11-12 este ideal. Conteaza inaltimea.
Uite modele: http://www.palarie-rotativa.ro/produse-cos-de-fum-palarii.html
Ia legatura la "contact".
Uite si aici: http://www.pefoc.ro/produs/palarie-speciala-antivant_1468
http://www.smoky.ro/sisteme-ventilatie-cosuri-de-fum.html
Uite si explicatii: http://cosar.pro/index.php/inaltime-cos-de-fum/

| KiLLr0Y explică (pentru Salontanul):

Deci nu stiu daca am inteles.Conteaza cant de inalt este teava pentru a avea tragere mai mare? Nu conteaza diametrul tevei interioare? Cosul anti fum eu zic ca o sa aiba succes! Cu ce ajuta diametrul cosului? Cu ce ajuta diamtrul tevei interioare?

| KiLLr0Y explică (pentru KiLLr0Y):

Palaria anti fum*

| Salontanul a răspuns (pentru KiLLr0Y):

Da. Corect! Conteaza inaltimea cosului. Diametrul depinde doar la sobele metalice care au din fabrica diametre diferite. Cand eram copil fierul de calcat se incalzea bagand lemne sau carbune de lemn sub un capac: http://olx.ro/oferta/fier-de-calcat-antic-ID3SdCi.html. Apoi, deasupra (fara sa inchizi capacul) puneai un cos de tabla. La inceput aveam un cos de tabla de 50 centimetri si nu prea tragea. Bunicul meu a cumparat unul de 150 cm. Atunci duduia de-i sareau capacele. Se incalzea rapid si eficient. Asa am invatat ca marimea conteaza. =))

| KiLLr0Y explică (pentru Salontanul):

Spunem-i exact ce sa fac la soba de teracota? Ce fel de teava? 5m ilatime ajunge? Cat de groasa sa fie?

| Salontanul a răspuns (pentru KiLLr0Y):

Daca te uitai pe link-urile trimise de mine nu mai trebuia sa ma intrebi nimic. Nu trebuie teava ci burlan. E diferenta! De la soba pana la gaura din perete se pun cosuri din ceramica: http://www.pefoc.ro/produse/cosuri-de-fum-profesionale_8/0
Poti sa pui si cos de tabla dar arata mai urat. Iti mai dau o data link-ul. http://cosar.pro/index.php/inaltime-cos-de-fum/
Daca nu-l faci pana deasupra blocului o sa ai probleme cu vecinii de la 4 iar primaria iti poate da si amenda si pompierii.

| KiLLr0Y explică (pentru Salontanul):

Da nu trimite link uri.Doar spune tu ce *** sa fac sa am tragere mare la teracota.La vecinu meu are un burlan de 20cm si e cu un etaj mai jos ca mine si asa tragere nu am mai vazut a pus frunze verzi pe jar, da asa ca lumea, cand deschidea focarul vedeai cum suge fumul acela gros, nici unpic nu s-a simtin in casa.Eu am o soba asa mai mica dar cand aprind focul trebuie sa deschid toate geamurile ca nu mai pot de fum.Mai ales cand sufla inapoi vantul.Iar cand ploaie vine vecinu meu de mai jos ca sunt pline termopanele de furingine. Spune-mi exact cum dq sa fac sa nu mai am probleme, ca nu mai suport.Iti dau dq funda aia numai zim-i cum sa fac.

| KiLLr0Y explică (pentru KiLLr0Y):

Inaltime intrece blocul cu 2 m