| Ionut722 a întrebat:

La un generator de 2200w trebuie bujie cu 2 electrozi?

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Nu prea conteaza numarul electrozilor.
Conteaza ca electrozii sa fie reglati bine, incat sa nu existe rateuri, dar sa fie suficient de puternice scanteile.
Este bine sa fie folosite bujii recomandate de producator, dar se pot ajusta (de cunoscatori) si alte tipuri.

| Ionut722 explică (pentru Bula):

E de la cineva nu avea bujie deloc, deci nu stiu exact de care trebuie

| Bula a răspuns (pentru Ionut722):

Pune, ca proba, o bujie oarecare (de motocicleta sau masina) care se potriveste la filet.
Daca functioneaza, atunci e ok.
Daca "tuseste", are rateuri de aprindere, atunci poti inceca cu alta bujie sau cu reglarea electrodului (cei care au avut masina "Dacie" cunosc cum se face happy ).

| Ionut722 explică (pentru Bula):

Am pus una si merge intrerupt, poate fi si de la altceva?

| Bula a răspuns (pentru Ionut722):

Da, mai pot fi si alte reglaje.
Incearca si cu o bujie de moped sau motocicleta.

| mihai69 a răspuns (pentru Ionut722):

Pe motor scrie un tip și un fabricant - caută un manual de service (sau un video) pentru acel tip de motor.
Mai e nevoie și de reglajul avansului, a distanței între electrozi, a distanței între contactele platinei (dacă nu e cu aprindere electronică). De asemenea, un reglaj al carburației.
Cineva care se pricepe la motoare în doi timpi ți-ar fi de mare ajutor.

| Ionut722 explică (pentru mihai69):

E in 4 timpi nu in 2, oricum multumesc

| mihai69 a răspuns (pentru Ionut722):

La un motocultor Gutbrod cu motor în 4 timpi, eu folosesc bujie NGK standard BP4HS. Poate te ajută.

| mihai69 a răspuns:

Trebuie bujia recomandată de producător.