| DaniTDCI a întrebat:

De ce ai alege o bujie cu 2/3 electrozi in loc de una cu un singur electrod?

4 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Nu prea are relevanta numărul de electrozi. O bujie parametrata pentru motorul tau va funcționa la fel de bine.

| mgtow a răspuns:

Ajuta mai bine la pornire si daca se murdaresc unul din electrozi ceilalti ajuta la pornire in schimb aia de 1 electrod daca se murdareste trebuie dusa la curatat

| darrio2007 a răspuns:

Eu aleg ce este indicat pentru masina mea. Fie cu 2, 3 electrozi etc.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Sunt si cu 4.
Avand in vedere ca scanteia este de fapt un arc electric realizat intre elementul central si electrod, iar un arc electric poate exista doar intre 2 electrozi, nu intre mai multi, trag concluzia ca bujiile cu mai mult de 1 electrod nu fac decat sa iti creasca probabilitatea unei scantei reusite, datorita faptului ca are de unde alege electrodul pe care sa "mearga". Se pare ca astfel se reduce si consumul!